Dokument Světového pochodu
Policisté a hasiči demonstrovali
Před budovou ministerstva vnitra dnes demonstrovalo několik stovek členů bezpečnostních sborů z celé republiky. Policisté a hasiči tak chtěli dosáhnout zvýšení platů. Na demonstraci byli zástupci obou složek zastoupeni přibližně stejným dílem. Někteří z nich přišli i v části své uniformy. Svou nespokojenost vyjadřovali pískáním na píšťalky nebo řehtačkami. To konstatuje zpráva agentury ČTK.
Na transparentech měli nápisy jako "My jdeme tam, odkud ostatní utíkají" nebo říkanky typu "Na požáry povodně, dobří jsme vám rozhodně, teď nám chcete snížit platy a my máme srazit paty?".
Průměrný plat policistů byl v polovině letošního roku kolem 31.800 korun a do konce roku má podle ministerstva vnitra překonat 32.000 korun. Hasiči průměrně pobírají přibližně 33.000 korun a do konce roku se mají jejich platy podle úřadu přehoupnout přes 34.000. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku ve druhém čtvrtletí činila 23.182 korun.
Akci, která trvala asi hodinu, svolaly Odborový svaz hasičů (OSH), Nezávislý odborový svaz policie (NOS) a Unie bezpečnostních složek. Ta sdružuje i část celníků a pracovníků vězeňské služby. Podporu jim dnes přišli vyjádřit zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a odborového svazu Kovo.
Policejní odboráři chtěli od ministerstva záruku na vytvoření nové tarifní tabulky pro rok 2010, čtyřprocentní navýšení platů a chtěli také jednat o navýšení platů civilních zaměstnanců. S policejním prezidentem vyjednali, že o 1,5 procenta stoupne plat všem policistům a že další odměny budou rozdělovány po konzultaci s nimi.
Místopředseda NOS Alexandr Burda dnes na shromáždění vyzval k tomu, aby policisté nebyli stavěni do pozice "druhořadých občanů". Přidal se k němu i předseda OSH Jindřich Oberreiter, podle něhož hasiči nemohou souhlasit s dalším propadem reálné mzdy.
Ministerstvo vnitra ale tvrdí, že nevidí k demonstraci žádný důvod. Dva ze tří požadavků odborů byly podle něj vyřešeny už na jednání 16. září, u třetího požadavku byl prý nalezen způsob řešení. Ministerstvo je ochotno s odboráři i nadále jednat, ale v žádném případě vedení resortu nepřistoupí na jakýkoliv způsob nátlaku, uvedlo v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici.
Také policejní prezident Oldřich Martinů již dopoledne uvedl, že důvodům demonstrace nerozumí, neboť prý splnil vše, co policejním odborářům slíbil. "Já ji odsuzuji jako nezodpovědný krok některých jednotlivců z vedení odborového svazu. Je to nezodpovědný krok, který si z jejich strany bere policii jako rukojmí," prohlásil Martinů.
Požadavky odborářů naopak podpořila opozice. "Je to opatření, které zajistí všem navýšení platu, a povede tak k personální stabilizaci. Oproti tomu je návrh ministra (vnitra Ivana Langra) na zvýšení pouze pohyblivých složek platu jednorázovým a prvoplánovým opatřením. Neposkytuje žádnou záruku do budoucna," řekl stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan.
V Česku působí zhruba 70.000 členů bezpečnostních sborů, z nichž je nejvíce policistů - okolo 43.000. Hasičů je asi 9000.
Podle zákona policisté stejně jako další příslušníci ozbrojených složek, soudci a státní zástupci nesmějí stávkovat. V demonstraci jim však nic nebrání. Dnešní demonstrace se tedy neúčastní policisté ve službě, ale jen ti, kteří mají osobní volno nebo dovolenou.
Zdroj: policista.cz
http://www.policista.cz/clanky/reportaz/policiste-a-hasici-demonstrovali-364/
« zpět