Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Světelný symbol nenásilí

30.9.2008

Ve čtvrtek 2. října, při příležitosti Mezinárodního dne nenásilí OSN, proběhne živý symbol nenásilí na náměstí Míru v Praze od 19:00.

Přijď zapálit svou louč a pomoz tak rozšířit myšlenku aktivního nenásilí do celého světa.

V rámci celosvětových oslav dne nenásilí zorganizují humanisté v různých městech světa „živý“ symbol nenásilí, který vytvoří lidé se zapálenými loučemi. Součástí večera bude také promítání, hudba, výstava a již tradiční fireshow.

Tato akce navazuje na symbol míru, který se již třikrát konal v Praze. Naposledy se symbol nenásilí rozzářil 15.3.2008 na náměstí Míru v den pátého výročí začátku války v Íráku. V ten samý den byl utvořen symbol nenásilí ve více než šedesáti městech po celém světě.

Symbol nenásilí, Praha, březen 2008

Další fotky z předešlých symbolů míru nebo nenásilí najdete ZDE >

Všechny tyto symboly byly utvořeny s žádostí za jaderné odzbrojení a jako forma nesouhlasu s válečným řešením konfliktů.

Na letošní oslavu Dne nenásilí plánujeme vytvořit na Náměstí Míru symbol až ze stovek lidí. Proto budeme potřebovat i Tvou pomoc. Aby byl symbol pěkně souměrný, je rozdělen do sektorů po deseti lidech. Vezmi si na starost některý ze sektorů a pozvi dalších devět kamarádů, nebo známých.

Pomůžete společně rozšířit myšlenku aktivního nenásilí a zároveň strávíte příjemný netradiční večer. Máte-li o tuto možnost zájem, ozvěte se Míše na Misa@humanisti.cz nebo na tel.č. 724 357 424.

Symbol nenásilí je nový a nevyjadřuje pasivní nenásilí, ale navrhuje jedinci, aby byl nenásilný a aktivně se postavil všem formám násilí. Vyjadřuje hlavní myšlenku aktivního nenásilí a tou je vnitřní a vnější soulad – dělat to, co si myslíme a v co věříme.

Symbol nenásilíProč vypadá symbol nenásilí právě takhle?

Symbol aktivního nenásilí je tvořen dvěma kruhy (kruh je znak dokonalosti a souladu), vnitřní kruh představuje jednotlivce, který by měl jednat v souladu s tím, co si myslí a co cítí. Vnější kruh pak symbolizuje společnost kolem jednotlivce.

Aktivní nenásilí učí, že by se člověk měl ke svému okolí chovat tak, jak chce, aby se ono chovalo k němu. Proto je menší kruh (člověk) spojen s vnějším kruhem (společností) dvěmi polokruhy z obou stran jako symbol vzájemného ovlivňování se.

Aktivní nenásilí proto vychází z těchto dvou hlavních principů vnitřního a vnějšího souladu:
„Jednej v souladu s tím, co si myslíš a co cítíš.“
„Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě.“


http://den.nenasili.cz/symbol-nenasili


« zpět