Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Vztahy pod psa mezi šéfy diplomacie USA a Ruska

28.9.2008 - TÝDEN.cz

Je to jedno z nejméně střežených tajemství mezinárodní diplomacie: už tak dost napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem otravuje nevraživost mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a jeho americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Píše o tom francouzský list Le Monde.

Podle novináře listu The Washington Post Glenna Kesslera, kterého cituje, jsou jejich vztahy mizerné a postupem času se to jenom zhoršuje.

Po ruském uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie Riceová víc než tři týdny odmítala s Lavrovem mluvit. "Prostě mu nechtěla volat," říká Kessler. Nakonec se setkali tuto středu na okraj zasedání Valného shromáždění OSN.

Podle diplomatů prý tato vzájemná nevraživost vysvětluje, proč Lavrov zrušil schůzku o nových sankcích vůči Íránu plánovanou v OSN na čtvrtek. Týden předtím Riceová v jednom projevu obvinila Rusko, že nabralo "pochmurný obrat" a vrátilo se k "paranoickým a agresivním tendencím".

Tón byl dán už během jejich první schůzky v Ankaře v roce 2005. Lavrov si během celého rozhovoru stěžoval, zahrnul ministryni podružnými otázkami. Lavrov chová k Riceové slušnou dávku pohrdání.

Někteří se ptají, zda ve způsobu, jakým s ní jedná, není trochu sexismu nebo dokonce rasismu," vysvětluje Kessler. Ruský diplomat prý soudí, že Riceová, specialistka na Sovětský svaz, dnešní Rusko špatně chápe.

Zdá se, že se Sergej Lavrov postupem času ve svém umění rozčilovat Riceovou zdokonalil tak, že je vůči němu úsečná, dokonce se chová emotivně. Lavrov, který strávil asi deset let ve Spojených státech jako ruský velvyslanec, zůstává naopak během jednání podle diplomatů "klidný a výhrůžný", střídavě "hrozný nebo prostě nepříjemný".

Nevraživost pronikla na světlo, když v červnu 2006 jeden mikrofon, který omylem zůstal zapnut, umožnil novinářům vyslechnout, jak se obě osobnosti "hašteří jako školáci", jak to řekl jeden novinář. Sice si říkali "Sergeji" a "Condi", ale skákali si do řeči a dohadovali se o podružných podrobnostech deklarace o Iráku, zatímco další přítomní ministři se opatrně pokoušeli hrát roli zprostředkovatele.

Jejich vztahy jsou tak špatné, že jak se zdá, ovlivňují nynější jednání o íránském jaderném programu, litují diplomaté. "Je to jeden z faktorů této složky," říká s věcí obeznámený zdroj.

V roce 2006 se na jedné schůzce Lavrov a Riceová podle svědků hádali víc než hodinu, než se vrátili k dohodě, kterou předtím trpělivě připravili jejich spolupracovníci. Riceová "se snaží, jak může, aby tento špatný vztah překonala", říká Kessler, který se však domnívá, že Lavrovovy "sarkastické komentáře a drobná škrábnutí" často nabývají nad trpělivostí jeho partnerky vrchu.

Zdroj: TÝDEN.cz


« zpět