Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Mezinárodní den nenásilí - 2. říjen 2008

26.9.2008

den.nenasili.cz

2. říjen byl vyhlášen OSN mezinárodním dnem nenásilí v květnu 2007. Rovněž byly státy i jednotlivci vyzváni, aby tento den využili k upozorňování na aktivní nenásilí. Důvodem pro tyto kroky je to, že lidé o aktivním nenásilí ví málo, i když má v této době velkou důležitost. Minulý rok se k této příležitosti konaly různé akce ve 250 městech na všech kontinentech. V ČR Humanistické hnutí uspořádalo studentskou konferenci a světelný sybol nenásilí ve 3 městech.

Je zřejmé, že mnoho lidí si přeje lepší budoucnost než tu, ke které směřujeme. Proto je ale potřeba, abychom se na různých úrovních bavili o tom, jak tento směr ovlivnit. Jen tak bude možné přijít na důležité změny, které však nebudou ubližovat. Jen tak budou moci i naši potomci žít tak, jak si budou přát. Domnívám se, že vyrůstat na místě, kde nepropukají násilnosti kvůli rozdílnostem, ve společnosti, která je tolerantní, je stejně důležité jako rodina nebo vzdělání.

Nejde však pouze o fyzické násilí. V České republice jsou zřejmější jiné potíže: počínaje šikanou, přes rasovou netoleranci, konče řídkou možností zaměstnání starších lidí. I z těchto problémů vede cesta ven díky aktivnímu nenásilí. To totiž znamená především uvědomovat si vlastní roli a vnímat, co se děje kolem nás. Posléze pak hledat důvody a řešení toho, co nás nebo blízké skličuje. Aktivní nenásilí není nic víc než postoj ke světu.

To jsou důvody, proč jsme se i letos rozhodli v tento den uspořádat studentské fórum, světelný symbol a koncert.

Na fóru se blížeji seznámíme s aktivním nenásilím. Pomohou nám k tomu workshopy vedené odborníky na různá témata, kde se bude diskutovat o nápadech, jak řešit dané problémy.

Světelný symbol ukáže, že mnoho je těch, kteří si přejí nenásilné řešení. A stejně tak, že lidé nejsou lhostejní k tomu, jaký bude svět za 10 či 20 let.

Pro koncert jsme se rozhodli, abychom se pořádně pobavili a seznámili se i v jiné situaci.

Všechny tři akce budou organizovat dobrovolníci a žádná akce nebude výdělečná.

Pokud byste měli jakoukoli možnost a chuť do organizace přispět, nebo jste měli nějaký další nápad na vylepšení, budeme jenom rádi, když nás kontaktujete nebo přijdete v úterý na pravidelnou schůzku do centra ve Vojtěšské 11.

Na všechny tři akce jste samozřejmě Vy i Vaši blízcí srdečně zváni a rádi Vás na nich uvidíme.

----
2. října 2008 - Praha

- Studentské fórum - 13:00 - klub a restaurace Mánes
- Živý symbol nenásilí se zapálenými loučemi - 19:00 – náměstí Míru
- Koncert - 21:30 - Cross Club

den.nenasili.cz

DenNenasili


« zpět