Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Annou Voňavkovou

Anna Voňavková studuje Mezinárodní teritoriální studia Fakulty sociálních věd UK. Zajímá se o problematiku Balkánu – zejména oblasti bývalé Jugoslávie a posttitovského vývoje někdejších jugoslávských států. "Myslím, že by zahraniční politika ČR měla více směřovat k podpoře ochrany lidských práv zejména v takových oblastech, které v posledních letech procházejí bouřlivým vnitropolitickým vývojem. Patří sem ponejvíc právě státy bývalého východního bloku."
Anna Voňavková je členkou Strany zelených od roku 2004 a je předsedkyní základní organizace zelených v Praze 1.

Řetězové hladovky se zúčastnila v pondělí 22.9.2008 a odpovídala v online chatu na vaše dotazy ve středu 24.9.2008.


položených otázek: 8
Položené dotazy
OTÁZKA | Oldřich Suk
Kdybyste byla mužem, s oblibou nosila k obleku motýlka, byla ministrem zahraničních věcí a měla v televizi hovořit o úmrtí svého podřízeného v důsledku teroristického útoku, pak byste si
a) vzala černou kravatu,
b) vzala černého motýlka,
c) vystupovala v saku a košili bez kravaty,
d) nechala si červeného motýlka, jako to udělal Karel Schwarzenberg v Událostech na ČT 21. 9.2008?
ODPOVĚD | 13:02
Hezký den, pane Suku.
Mám celkem bujnou fantazii, a tak si sebe celkem dovedu představit jako muže, ale jako ministra s motýlkem:) Ne, teď vážně, ministr Schwarzenberg je svérázný muž a to, jak se obléká je nejspíš to poslední, co by se mohlo stát terčem mé kritiky. Zahraniční sekce zelených, které jsem členkou, vypracovala analýzu plnění volebního programu právě v oblasti zahraniční politiky. Najdete ji na http://zahranici.zeleni.cz/8694/clanek/analyza-plneni-volebniho-programu-koalicni-smlouvy-a-programoveho-prohlaseni-vlady-za-oblast-zahranicni-politiky/
Tam se zabýváme z odborného hlediska tím, co ministr za tu dobu udělal či neudělal v souladu i nesouladu :) nejen s programem, ale i koaliční dohodou i prog. Prohlášení vlády. Spolupracovali jsme na tom s nejrůznějšími odborníky a diskutovali o tom s ministrem. Ani nevím, jestli to četl.
OTÁZKA | jaroslav pelikan
Jak vnitřně zvládáte postoj současného vedení SZ k radaru?
ODPOVĚD | 13:03
Těžce, pane Pelikáne, není žádný odborný či politický důvod pro to, aby některý zelený představitel zvedl ruku pro. O to víc nemůžu pochopit, proč to někteří udělat chtějí. Snažím se už drahnou dobu dělat maximum pro to, aby se to nestalo. Nakonec budou asi zelení hlasovat individuálně dle svého svědomí.
OTÁZKA | Jan Satrapa
dobrý den, jak se z hlediska lidských práv díváte na vyhnání 200 000 Gruzínců z Jižní Osetie a Abcházie pod patronací Moskvy a jejích "mírových" sil, které nedávno potvrdily tyto dva loutkové státy smlouvou v Moskvě? Plánují Zelení nebo nějaké mírové mezinárodní organizace nějaké kroky proti tomuto mimořádnému aktu proti lidským právům?
ODPOVĚD | 13:07
Ruské angažmá v Gruzii a Osetii bylo očekávanou reakcí na vyhlášení nezávislosti Kosova. Tyto dvě události chápu jako důsledky bezpečnostní politiky USA v druhém případě, Ruska v prvním. Je šílené, že na to pravidelně doplácejí civilisté. V tom se pořád nic nemění, od Jugoslávie přes Afgánistán a Irák, vždy statisíce lidí doplácejí na touhu po moci. Gruzie je také zapeklitý případ - na konflikt to vypadalo už od května, o tom se u nás ale nemluvilo. Jak Gruzínci, tak Rusové měly připravené tanky. Problém se má řešit před vypuknutím.
OTÁZKA | Václav Hála
Zdravím naději SZ! Díky, že Vás neodradily výsledky sjezdu a jedete dál! SZ věnovala na sjezdu v únoru 2007 mnoho času projednávání tehdejšího kompromisního návrhu kolegy Čáslavky, návrh poměrně těsně schválila, aby později zahraniční sekce a republiková rada vedly boj o jeho interpretaci s Bursíkem a Schwarzenbergem. Zdravý rozum říká, že podmínky usnesení sjezdu naplněny nebyly, protože usnesení Bukurešťského summitu NATO neznamená integraci radaru do NATO a k projednání v EU ani nedošlo.
Bylo tohle všechno vůbec nutné, když SZ má v politickém programu uvedeno "Nepodpoříme zřízení základen jakékoli zahraniční armády na území České republiky" ? Přece s odkazem na tento programový bod a vzhledem k tomu, že radar není součástí koaliční smlouvy, jste mohli (nebo spíš byli povinni) už tenkrát radar přímo odmítnout. A navíc žádat odvolání Schwarzenberga z funce ministra. Bylo to měsíc po vyjádření důvěry vládě, tedy na samém počátku jeho os(t)udného působení. Proč se tak nestalo?
ODPOVĚD | 13:22
Děkuji, pane Hálo. Snahu o návrat zelených k autentickému programu a kolegům a kolegyním v Evropě nelze vzdát, nechci dát komukoliv šanci vytunelovat zelený program a stranu zprivatizovat. Na minulém sjezdu bylo schváleno kompromisní usnesení – pro mě už tehdy bylo málo. S kolegy jsme navrhovali úplné odmítnutí základny. Delegáti dali přednost návrhu tomuto a tak se od minulého sjezdu snažíme o jeho naplňování. Zahraniční sekce vypracovala odbornou analýzu toho, co znamená „řízení a velení NATO“. Tey co vlastně ta zelená podmínka radaru znamená. Naplněna objektivně nebyla. Ani to některým nestačilo. Jakkoliv výsledky Bukurešti, smlouva samotná, vyjádření amerických představitelů, odborné analýzy hovoří jasně o tom, že radar pod NATO nebude, v Evropské radě se o něm nemluvilo, evropští zelení ho odmítli, o škodlivosti paprsků na lidské zdraví už informuje i Česká televize, mnozí stále ještě hovoří o opaku. Namísto toho se jako nový argument pro radar používá ruský výlet do Osetie, ačkoliv od počátku přece americká strana tvrdí, že nás chce chránit před Íránem a radar proti Rusku není.
Výměnu ministra navrhla zahraniční sekce na jaře, já osobně potom na republikové radě v dubnu. Usnesení schváleno nebylo...
OTÁZKA | Richard Vltavsky
Dobrý den, jak se z hlediska lidských práv díváte na vyhnání 2 000 000 Palestinců z Palestiny-Izraele v 50. letech a na právo na jejich návrat? A jak se díváte na nedávné vyhnání 100 000 Srbů z mafiánského státu Kosovo pod patronací Washingtonu?
ODPOVĚD | 13:23
Jako na zoufalé porušování lidských práv, které svět dělá, že nevidí, protože to ty nejsilnější státy zkrátka nezajímá. Viděla jsem palestinské uprchlické tábory, ti lidé dodnes touží po tom, aby viděli místa, kde vyrůstali. Dnes se tam podívat nemohou, prostě proto, že jsou Palestinci. Natož se vrátit. Oproti našemu premiérovi (vizte http://www.ta-gita.cz/publicistika/premierovo-draci-doupe-auta-misto-raket/ ) si nemyslím, že řešení je jednoduché. Palestinci mají mít právo na návrat a slušné zacházení. Co se Kosova týče, ČR měla s uznáním počkat, dokud se nevyřeší jasný rozpor s mezinárodním právem – rezolucí Rady bezpečnosti 1244 a garance práv menšin a uprchlíků. Takový postoj schválila i Republiková rada, jak to dopadlo, víte.
OTÁZKA | Petr Křemenský
jste předsedkyní základní organizace SZ v Praze 1. Zapojila jste se do protestní hladovky, ale já osobně už mám velice málo důvěry ke členům Strany zelených. Záření radaru je prokazatelně velice škodlivé- ohrožuje zdraví a životy lidí, zvířat, ohrožuje rostliny a životní prostředí. A to je pouze část velkých rizik spojených s umístěním radaru v ČR. Přesto: Ministr Bursík proti tomu neprotestuje, ale je pro radar v ČR začleněný do NATO. Ministr Schwarzenberg je jednoznačně pro radar. Tohoto ministra navrhl na jeho post ministr a předseda SZ Bursík.
Oba tak jasně ignorují negativní účinky záření - viz pořad PORT na ČT 2 17.9. v 17:15 a dále ignorují, že přítomností cizí voj.základny v ČR ztrácí náš stát svou suverenitu a svrchovanost. Pokud k postavení amer.zákl.dojde, vláda ČR bude pod vlivem vlád USA. Jde o nové podrůčí. A už nyní stoupá mezinár.napětí a zvyšuje se zbrojení na úkor školství, zdravotnictví, ekolog.zemědělství , vědy aj.
Proč se Vy zúčastňujete této hladovky?
ODPOVĚD | 13:25
Ze stejných důvodů, které popisujete. Ale také proto, že chci takovým lidem jako jste Vy, dát najevo, že je tu ještě spousta lidí, kteří dodržují program, pravidla a jsou odhodlaní pro to udělat maximum. Je jich v zelených hodně, dejte nám ještě šanci.
OTÁZKA | Karel Pospíšil
Prosím o odpovědi na tyto otázky:
1/ Jste pro celosvětové odzbrojování?
2/ Myslíte si, že vláda USA by chtěla mít na území svého státu cizí voj.základnu?
3/ Co si myslíte o vpádu amer.armády do Iráku v r.2OO3?
4/ Proč už televize nevysílá záběry z války v Iráku?
5/ Je vám líto zmasakrovaných, zmrzačených a zmučených Iráčanů?
6/ Viděla jste pořad o škodlivosti záření radaru ? Pokud ne, podíváte se na něj? Je v archivu ČT 2, pořad PORT 17.9. v 17:15
7/ Co je podle Vás smyslem lidského života?
ODPOVĚD | 13:52
1. Ano
2. :) myslím, že ne. Asi před rokem mi přišel email, popisující celá jednání o radaru naruby. ČR požádá o umístění radaru v Texasu. Robert Gates nazpívá pro Klause písničku a dá mu ji při státní návštěvě na DVD...
3. Zajímavé jsou názory samotných Iráčanů, kteří se rádi zbavili Saddáma, ale válku hodnotí jako invazi, která jim kvalitu života nezvýšila. Celkově mi to velmi dobře zapadá do Naomi Klein popsané doktríny šoku, tedy že poté, co si společnost projde určitým šokem např. válkou, je ochotná k obrovským změnám výhodným zejména pro ty bohatší. Ještě před koncem vojenských operací tam Washingtonem pověřený zástupce zorganizoval masovou privatizaci, zavedl neomezený volný obchod, rovnou daň. Kniha by měla během podzimu vyjít i u nás.
4. Viz http://www.blisty.cz/imp.php?id=17959&skin=dark
5. Samozřejmě. Irák bylo moje první velké zahraničněpolitické téma. Západní státy včetně nás mají plná ústa lidských práv, v praxi to ale vypadá úplně jinak. Naštěstí se najdou lidé, kteří na tyto problémy nepřestanou upozorňovat: http://www.boingboing.net/2008/09/22/abu-ghraib-coffee-ta.html
6. Viděla. Konečně něco objektivního. Žádná politika, jen technické údaje. Kolik toho dokážou vypovědět, že?
7. Pro mě se jím stala snaha měnit věci, které se na světě dějí špatně. Zní to možná idealisticky, ale chci pomoci alespoň nastartovat změny, které pomůžou světu stát se férovějším. Začala jsem být aktivní v neziskovce kvůli životnímu prostředí. Postupně jsem se dopracovala k tomu, že neziskovka má příliš malý vliv a že víc toho můžu udělat v politické straně. Objevila jsem témata, která jsou stejně nebo ještě palčivější než ochrana přírody. A navíc mě baví dělat věci, o kterých cítím, že ten smysl mají.
OTÁZKA | Vojta Zelenka
Dobrý den, musím se svěřit, že jsem tímto webem dost zklamán, v podstatě silně připomíná selektivní "zpravodajství" Britských listů nebo Haló novin. Už jen to, že mezi osobnostmi zde vedle Gándhího chybí například dalajláma, který již 50 let vzdoruje čínské okupační mašinérii pomocí ideálů nenásilí zakořeněných v buddhismu a je jedním z nejvýznamnějších propagátorů nenásilí dnešní doby. Stejně tak se zde nic nedočteme o zločinech čínské soldatesky v Tibetu, ruské na Kavkaze, perzekuci oponentů režimu v Castrově dědičné komunistické monarchii na Kubě atd. Zřejmě jde o pokus nahradit web hnutí Ne základnám, diskreditovaný svým mluvčím Janem Májíčkem a jeho oslavováním raketových úderů Hizballáhu. Každopádně, chtěl bych se zeptat, jak vy byste s ohledem na lidská práva vyřešila statut současného Kosova. děkuji
ODPOVĚD | 14:27
Řešme fatální porušení mezinárodního práva, ke kterému uznáním došlo. A sice rezoluce Rady bezpečnosti 1244 o tom, že Kosovo je součástí Jugoslávie resp. dnešního Srbska a závěrečného aktu Helsinské konference, který povoluje jen změnu hranic dohodnutou dotčenými státy. K tomu nedošlo. Nedošlo ani ke zrušení té rezoluce a asi ani nedojde - ruské veto je jisté. Tento precedens je velmi nebezpečný, jak už se ukázalo na Osetii a pravděpodobně se ukáže i na dalších územích se separatistickými touhami.

Děkuji všem za zajímavé otázky a přeju úspěšný den
Anna Voňavková