Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Jiřinou Rippelovou

JUDr. Jiřina Rippelová je senátorka PČR za ČSSD, předsedkyně Stálé komise Senátu pro ústavu a parlamentní procedury a členka Ústavně právního výboru Senátu. Řetězové hladovky se zúčastnila v pátek 19.9.2008, kdy také od 21 hodin odpovídala v online chatu na vaše dotazy.


položených otázek: 7
Položené dotazy
OTÁZKA | Oldřich Suk
Dobrý den, z pánů Satrapy a Suchomela si nic nedělejte. Velmi jsem ocenil neobvký krok předsedy ČSSD pana Paroubka v podobě dopisu americké ministryni zahraničí před červencovým podpisem hlavní smlouvy. Zjevně to ale nebyl krok dostatečný a tak nás čeká ratifikační proces v parlamentu. Opravdu by ČSSD nemohla jednoznačně prohlásit, že po svém očekávaném vítězství (které by mělo přijít dřív, než se začne s faktickou výstavbou základny) bude prosazovat vypovězení smluv?
ODPOVĚD | 21:22
Vážený pane Suk,
toto je velice politická otázka, která by měla být adresována spíše vrcholným činitelům ČSSD. Já souhlasím s tím, že by to tak mělo být. Nicméně realita je taková, že v současné době nás čeká ratifikační proces a je potřeba zabránit jeho dokončení.
Jiřina Rippelová
OTÁZKA | David
Dobrý den, amer.radar je součástí projektu tzv."hvězdných válek". Cílem vlády USA je být světovou vojenskou velmocí jak na planetě Zemi, tak ve vesmíru. Další amer.voj.základna v Evropě bude dalším článkem v tomto zcela zbytečném megalomanském projektu.
Prezident USA je coby nejvyšší velitel armády tlačen zbrojařskými firmami k podpoře zbrojení a stavbě vojen. základen - míst dalších potenciálních ozbrojených konfliktů - samozřejmě hodně daleko od území USA. Zbrojařům je jedno, kolik lidí bude zabito a zmrzačeno. Oni vydělávají na prodeji zbraní a dalších voj.zařízení tučné miliardy. Aby tyto obchody byly co nejúspěšnější, jsou potřeba lokální války. Celosvětovou válku nechtějí - to by ohrozilo jejich zdraví a životy. Ale
když je mír, jejich obchodování stagnuje a tak vydělávají méně.
Proč už hodně dlouho nejsou v televizi k vidění záběry ze zdevastovaného Iráku? To se naší vládě nehodí. Vláda ČR nechce myslet na zmasakrované, zmrzačené a zmučené Iráčany. VÁLKA V IRÁKU JE ZLOČIN!!!
ODPOVĚD | 21:31
Máte pravdu, že radar je součástí nové vojenské doktriny USA, která má zajistit vojenskou hegemonii pokud možno na celém světě. Vojensko průmyslový komplex má samozřejmě zájem na zbrojení, jelikož generuje zisky a americké hospodářství je z velké části postaveno právě na ziscích ze zbrojení a návazných oborů-patenty z výzkumu zajišťují náskok oproti vojenským technologiím Evropy.
Válka v Iráku proběhla dle mého názoru v rozporu s mezinár. právem.
Co se týče zpravodajsví z Iráku, ptejte se spíše medií, již to pro ně není zřejmě téma prodejné a zajímavé.
OTÁZKA | Richard Sinbartl
Dobry den, jsem velmi zneklidnen vyvojem demokracie v USA. Republikansti neokonzervativci se pasovali do role jedineho neomylneho hlidace svetove demokracie, ale pritom pouzivaji muceni na vojenske zakladne Guantanamo (v kubanskych "Brdech", i ing. Topolanek si toho oficialne vsiml). Myslite si, ze nam cesti politici formatu Vondry a Parkanove mohou zarucit, ze za par let nebude ceska zakladna v Brdech slouzit ke stejnemu ucelu?
ODPOVĚD | 21:37
Politik sám toto zajistit nemůže. Je na občanech, aby formou svých sympatií a především volebních hlasů projevili svoji vůli a ukázali tak politikům, co si přejí. Bohužel v České republice za poslední dva roky vidíme, že tito politici neslyší, co si přeje většina národa a to je smutné.
Armáda ČR, která by v případě výstavby radaru měla mít na základně své důstojníky, by mučení jistě nepřipustila.
OTÁZKA | Vít Suchomel
pěkný den přeji, právě před 70 lety došlo k nechvalně známé Minchovské dohodě, kdy nám velvyslanci Anglie a Francie suše oznámili, že časy se mění a smlouvy o spojenectví se nedodržují. Shodou okolností po 70 letech se situace otočila a tentokrát to může být náš stát, který spojenci ústy poslanců ČSSD a KSČM oznámí, že je sice spojenec, ale stejně mu nepomůžeme ani s tak relativně banální záležitostí, jako je umístění radarové stanice a 200 mužů posádky, protože po 70 letech máme opět plné kalhoty, tentokrát po troše vyhrožování neocarského imperiálního Ruska jadernými zbraněmi a surovinového vydírání. To Poláci se poučili z gruzínské lekce lépe, zřejmě proto, že viděli "akceschopnost" EU. Jak se cítíte v kůži zástupce strany, která po 70 letech promarní morální kredit našeho státu a zopakuje znovu onu strašlivou chybu, tedy ustupování řinčení zbraní autokratického státu? Zvlášť když z historie víme, že to onen stát neuspokojí, nýbrž jen povzbudí?
ODPOVĚD | 21:48
Vážený pane Suchomele, srovnávat události z Mnichova a jejich následek s dnešní situací je poněkud těžkopádné. S Francií jsme měli uzavřeny spojenecké smlouvy a obranné pakty a oni je vypověděli zcela. Dnešní situace je odlišná v tom, že radar je jakousi nadstavbou těchto vztahů. Radar není vitálním zájmem USA, je nástrojem zahraniční politiky, což na rozdíl od situace v Mnichově je nesrovnatelné.
Jsem ráda, že jsem členkou politické strany, která se nenechá vtahnout do hry, která naruší strategickou rovnováhu ve světě jen proto, že to po nás USA vyžaduje, byť je to spojenec. Jsme suverenní stát a máme právo si rozhodovat o krocích, které definují naší mezinárodní pozici na řadu let dopředu. Co se týče ruského vydírání surovinami, jak říkáte, oni jsou stejně tak závislí na nás, jako my na nich. Je to obchod.
OTÁZKA | Zdeněk
Vážená paní senátorko,
skutečně je pro mne velkým povzbuzením, že politička dává veřejně najevo svůj nesouhlas se záměrem postavit cizí vojenskou základnu v ČR
Předpokládám, že si také uvědomujete obrovská rizika přítomnosti amer.voj. radaru v ČR. Někteří lidé, bohužel, o rizicích spojených s radarem buď nevědí nebo ani nechtějí vědět.
Jde o tato rizika:
1/ Záření radaru je nebezpečné. Ohrožuje zdraví a životy lidí, zvířat, ohrožuje přírodu a životní prostředí.
2/ Pokud dojde k postavení amer.voj.základny v ČR, my zdejší lidé se staneme terčem útoků sebevražedných atentátníků. Jestliže my lidé v ČR připustíme přítomnost amer.armády v ČR, vyjádříme tím svůj souhlas se zločineckým napadením Iráku armádou USA v r.2003 a s následnými masakry Iráčanů, a proto budeme také zabíjeni.
3/ Na základně mohou být drženi a mučeni nepohodlní lidé.
4/ Mít cizí vojenskou základnu ve státě znamená zbavit stát své svrchovanosti a suverenity. Vláda ČR bude jednat dle přání vlád USA.
Chcete odzbrojování ?
ODPOVĚD | 22:01
Vážený pane Zdeňu,
1. ) Souhlasím s Vámi. Vzhledem k neprofesionalitě vládní správy o dopadech na zdraví našich spoluobčanů, která byla několikrát prokázána vysokoškolskými profesory a dalšími, je konkrétně tento bod jeden z nejpalčivějších problémů. Nevíme co nám zde vlastně postaví!!!
2.) To si myslím je Váš přehnaný názor
3.) Přesto, že zásadně nesouhlasím s výstavbou a budu hlasovat proti ratifikaci smluv, které v brzké době budou doručeny do parlamentu, jsem přsvědčena, že vzhledem ke stálé přítomnosti příslušníků armády ČR na základně tato situace nenastane
4.) V tuto chvíli je nejdůležitější zabránit ratifikaci smluv.
Ano, jako žena politička si myslím, že proces odzbrojování je v dnešním světě nesmírně důležitý pro vytvoření stabilního mezinárodního systému.
OTÁZKA | Jan Satrapa
dobrý den, jsem velmi zneklidněn posledním vývojem v Gruzii. Abcházie a Jižní Osetie podepsaly s Ruskem dohodu o rozmístění ruských vojáků a zároveň oznámily, že asi 250 tisícům gruzínských uprchlíků nebude umožněn návrat domů. V praxi jde o vyhnání čtvrt miliónů lidí a ukradení jejich domovů a majetku podle etnické příslušnosti a zvýšení napětí na Kavkaze, přímo u hranic Evropy a tzv.humanisté k tomu trapně mlčí, což jen podporuje a posilňuje dojem, že je Jan Tamáš maňáskem na prodloužené ruce Moskvy, určeným podobně jako v 80.letech "mírové organizace" k podvracení snahy a vůle Západu bránit se. Vám nepřipadá poněkud divné a a jednostranné vidění světa hnutími "ne základnám" a "ne násilí", kdy na jedné straně horlí proti radaru, na straně druhé mluvčí Ne základnám Jan Májičkem gratuluje Hizballáhu k mohutné raketové ofenzívě na civilní cíle v Izraeli?
ODPOVĚD | 22:07
Vážený pane Satrapa,
sdílím Vaše obavy ohledně budoucího vývoje konfliktu v Gruzii a přilehlých enklávách. Nemyslím si, ale, že by občanská iniciativa nějak podvracela snahu a vůli západu se bránit. Vždyť je to právě západní koncept občanské společnosti, který umožňuje se lidem svobodně vyjadřovat a dávat najevo svou vůli. Mimochodem si položte otázku, kde stojíme My?
OTÁZKA | Václav Hála
Vážená paní senátorko,
co říkáte z titulu své funkce nejnovějšímu právnímu názoru vlády, že pro schválení smluv o radaru ve sněmovně není potřeba 101 hlasů, ale prostá většina?
Kam se poděl názor některých opozičních politiků, že by smlouvy naopak měly být schvalovány ústavní většinou (120 hlasů), protože Ústava sice předpokládá pobyt cizích vojsk, ale nikoli zřízení stálé cizí vojenské základny?
Lze v této souvislosti očekávat - analogicky k Lisabonské smlouvě - že po doručení do parlamentu bude vznesen požadavek na přezkoumání smluv Ústavním soudem?
Jaký by byl v případě schválení těchto smluv mechanismus jejich vypovězení: musí vypovězení schválit PS i Senát, může PS případný nesouhlas Senátu přehlasovat, jako je tomu u zákonů?
Máte představu o proceduře ratifikace v USA; co takhle počkat, až to ratifikuje Kongres, přece oni od nás něco chtějí, ne naopak?
Ptám se čistě teoreticky, za optimální samozřejmě pokládám zamítnutí v prvním čtení v Poslanecké sněmovně.
ODPOVĚD | 22:28
Vážený pane Hála,
vycházím z článku 39 odst.3 Ústavy ČR, který říká, že s pobytem ozbrojených sil jiných států na území ČR je potřeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců a všech senátorů, obdobný princip bude platiit v případěn vypovězení smluv. Zda se Parlament obrátí na ÚS nemohu vyloučit.