Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Tomášem Fialou

RNDr. Tomáš Fiala, CSc. je členem katedry demografie Vysoké školy ekonomické v Praze. Jako již 90 účastník se zapojil do řetězové hladovky v neděli 31.8.2008. V online chatu na vaše dotazy odpovídal v pondělí 1.9.

položených otázek: 9
Položené dotazy
OTÁZKA | Karolína
Dobrý den. Jsem ráda že jsou lidé jako Vy, ochotní proti radaru něco konkrétního udělat. Čím si vysvětlujete to, že třetina našich občanů je pro radar, mnohdy s odůvodněním, že vítají právě americkou vojenskou přítomnost (=okupaci) jako takovou. Máte jako demograf přístup k relevantním údajům, které běžným smrtelníkům zůstávají skryty?
ODPOVĚD | 22:06
Dobrý večer, Karolíno,

Příčiny, proč někteří lidé podporují výstavbu vojenské základny USA na našem území mohou být různé. Řadu argumentů lze jistě nalézt v médiích, na internetových stránkách a v internetových diskusích. Jedním z důvodů mohou být například obavy z Ruska (mnozí – i já – pamatují srpnovou vojenskou invazi před 40 lety) i nedůvěra v Evropu (vzpomínky na Mnichovskou zradu v roce 1938). Někteří tedy možná věří, že čím těsnější bude spojenectví ČR s USA i ve vojenské oblasti, tím lépe bude zaručena bezpečnost naší země. A co se týče současné zahraniční politiky USA, podle mého názoru příliš agresivní a militantní, asi jim tolik nevadí, protože není zaměřena proti naší zemi (nebo ji dokonce podporují).
Můj hlavní důvod odmítání radaru v ČR je právě především nesouhlas se současnými americkými vojenskými akcemi v některých zemích a výhrůžkami dalším zemím.
Navíc se obávám, že v případě eventuální hluboké krize v americko-ruských vztazích hrozících vojenskou konfrontací by základna byla logicky terčem prvního ¬ možná dokonce preventivního ¬ útoku ze strany Ruska.
Přítomnost několika set amerických vojáků by pochopitelně neznamenala okupaci. Na druhou stranu vidím určité nebezpečí, že by USA měly zájem ovlivňovat další politické dění v tom smyslu, aby u moci zůstala pouze ta strana, která bude podporovat pokračující existenci základny.

Nevím, jaké relevantní údaje máte konkrétně na mysli. Co se týče demografických dat, dnes je již většina základních údajů dostupných na internetu. Jako demograf pochopitelně umím potřebná data snáze najít a vyvozovat z nich závěry.
OTÁZKA | Honza
Dobrý den,
také si upřímně vážím Vaší účasti v protestní hladovce proti amer. voj. základně v ČR.
Zajímají mě Vaše odpovědi na tyto otázky:
- Proč jste proti amer. vojenské základně v ČR ?
- Jaký názor na plán umístit cizí voj. základnu v naší zemi mají Vaši kolegové v práci a Vaši studenti?
- Už nyní plány vlády USA na umístění další voj. základny v Evropě vyvolávají v dalších státech na světě zvyšování zbrojení. Výdaje na zbrojení odčerpávají peníze na financování např. školství, zdravotnictví atd. Co si o tom myslíte?
- Víte o nějakém vyjádření vlády USA, ve kterém by byl hlavním tématem mír?
Přeji Vám dostatek pohody, optimismu, odvahy a radosti.
ODPOVĚD | 22:31
Dobrý večer, Honzo

Proti základně jsem především proto, že nesouhlasím s americkou zahraniční politikou v posledních letech, především s jejími vojenskými akcemi a vyhrožováním vojenskou silou dalším zemím. Kromě toho se obávám, že v případě, že by se Rusko cítilo bezprostředně ohroženo USA, radar by jistě byl terčem prvního útoku.

Myslím si, že jako v celé společnosti i na naší škole by se našli zastánci i odpůrci základny. Předměty, které vyučuji, se tohoto tématu netýkají ani okrajově, takže názory studentů neznám, mezi kolegy jsem potkal odpůrce i zastánce. Asi před rokem byla na naší škole panelová diskuse, které se zúčastnili zastánci i odpůrci radaru, z časových důvodů jsem se nemohl zúčastnit, takže nevím, které názory převažovaly.

Výdaje na zbrojení jsou jistě velmi vysoké. V poslední době se stále častěji hovoří o nutnosti boje proti terorismu. V této souvislosti mne napadá, že nositeli a stoupenci terorismu mohou být (kromě patologických fanatiků) též zoufalí lidé žijící v těžkých podmínkách. Proto by podle mého názoru nejlepším způsobem investic do boje proti terorismu byly vhodné investice do zlepšení podmínek obyvatel v zemích třetího světa, podpora rozvoje vzdělání, tradičního průmyslu, obchodování na základě zásad fair-trade, zlepšení životního prostředí atd. A asi by to bylo i méně nákladné než nové zbrojní systémy.

O žádném mírovém vyjádření vlády USA nevím, ale musím se přiznat, že vyjádření vlády USA tolik nesleduji.

Děkuji Vám za přání, i já Vám přeji vše dobré, ať se Vám daří.
OTÁZKA | Jana
Dobrý den, jsem Vaše bývalá studentka a moc ráda na Vás vzpomínám. Jsem spolu s Vámi proti radaru. Ovšem myslím, že radar ani bezradaří nám nepomůže, pokud nevyřešíme demografickou otázku. Pokud nebude mít každá žena v průměru dvě děti, za několik generací je s námi konec. Politici řeší důchodovou reformu, ale ne populační krizi. Řešit úbytek obyvatel pomocí gastarbeitrů nebo dokonce trvalých imigrantů, jak to chce ODS (ale už dříve i Špidla), to je přece šílenost! Novináří si ještě přisadí: "Češi vymřou - žádná škoda" (volně podle J. Jandourka - MF Dnes). Co si o tom jako odborník myslíte? Nechtěl byste vstoupit do politiky - co takhle SZ, pokud se příští týden na sjezdu zbaví Bursíka?
Jana, vdaná matka dvou dětí
ODPOVĚD | 22:44
Dobrý večer Jano,

Těší mne, že na moji výuku vzpomínáte ráda. Souhlasím s Vámi, že nízká plodnost je problémem nejenom v naší zemi, ale v řadě ekonomicky vyspělých zemí. Jedním ze zajímavých návrhů řešení je radikální důchodová reforma spočívající v tom, že výše příspěvků na důchod by výrazně závisela na počtu vychovávaných dětí. Čím více by rodiče vychovávali dětí ¬ „počítaly“ by se ovšem nejvýše tři ¬ , tím méně by museli platit na svůj důchod. Tak by se jim vrátila alespoň část „investic“ do výchovy dětí.
Ale ta reforma je tak radikální, že zatím v žádné zemi prý nebyla „politicky průchodná“.
(Pokud Vás zajímají podrobnosti, pošlete mi mail na tomfia@vse.cz, pošlu Vám nějaké texty.)

O vstupu do politiky neuvažuji. Nejsem na to dost průbojný asi bych ani neuměl dělat ty „správné“ kompromisy. A obávám se, že bez toho člověk nemá v politice šanci.
OTÁZKA | Jindřich
Přeji pěkný den,
proč se podle Vás uchylují někteří lidé k násilnému "řešení" problémů?
Zabití člověka nelze přeci napravit zabitím jiného člověka. Co je podle Vašeho názoru motivem k tzv. teroristickému činu?
Vojenské napadení Iráku amer.armádou v roce 2003 pokládám za hanebný a obrovský zločin. Jak to vnímáte Vy?
Je mi velice mizerně z toho, že naši čelní politici ignorují skutečnost, že americká armáda již v Iráku zmasakrovala cca 1 000 000 mužů, žen dětí a starých lidí a naši politici se k vládě USA chovají s uctivou poslušností a s bezpáteřní vstřícností.
ODPOVĚD | 23:04
Dobrý večer Jindřichu,

Každý v sobě má od přírody agresi, jde o to, jak ji umí zvládat. Souhlasím s Vámi, že zabití člověka nelze napravit zabitím jiného, zvláště pak nevinného. Jaké jsou motivy teroristů opravdu nevím, mohu se jen domnívat, že kromě fanatismu to může být často zoufalství a bída (což samozřejmě není omluva, pouze vysvětlení). V každém případě mi připadá hrozné že někdo je ochoten obětovat svůj život, aby zničil životy jiných.
Podobně jako Vy jsem odsuzoval a odsuzuji válku USA proti Iráku, byl jsem rád, že z našeho území nestartovaly žádné americké stíhačky ani bombardéry, vadilo mi, že vojenská letadla USA prý občas létala i přes naše území. To je také hlavní důvod, proč odmítám americkou vojenskou základnu v ČR.
OTÁZKA | Josef Kokeš
dobrý den, jak si vysvětlujete, že Václav Havel, světoznámý humanista, který se významnou měrou podílel na demontáži totality a který se nebojí hostit dalajlámu na Fóru 2000, je pro radar?
ODPOVĚD | 23:14
Dobrý večer

Postoj Václava Havla si opravdu nedovedu vysvětlit a také mne v tomto smyslu velmi zklamal. Vzpomínám si na citát z jednoho jeho projevu, ještě z doby totality, kdy řekl něco v tom smyslu, že každý cíl začíná být pochybný ve chvíli, kdy si jeho realizace vyžádá první nedobrovolnou lidskou oběť. A přitom v Iráku těch nedobrovolných lidských obětí byly desítky, ne-li stovky tisíc. Opravdu nevím, proč Václav Havel, který tolikrát kritizoval násilí a bezpráví v různých částech světa (naposledy na demonstraci proti zásahu proti Tibeťanům) mlčí k násilí a bezpráví páchanému USA
OTÁZKA | Jaroslav Dobrota
dobrý den, jste v kontaktu s ruskými humanisty? myslím si, že kdyby byl Kreml pod tlakem ruských a mezinárodních humanistických organizací, nemohl by tak snadno provádět svoji politiku letů "mírových" jaderných bombardérů podél hranic Evropy a v Pacifiku, kterou započal dávno před diskuzí o stavbě radaru, ani politiku vyhrožování a rozmisťování "mírových" jaderných raket Iskander v Bělorusku a Sýrii a politiku surovinového vydírání a rozeštvávání EU, skrytou za frázemi o "diverzifikaci dodávek surovin"
ODPOVĚD | 23:35
Dobrý večer

Nejsem členem Humanistického hnutí, pouze jeho sympatizantem v protestech proti vybudování americké vojenské základny v naší zemi. O humanistech v Rusku nic nevím.
Ani já si nedělám o Rusku (příp. SSSR) a jeho politice iluze, stačí si vzpomenout na okupaci Afghánistánu či vojenské akce v Čečensku.. Ale je nutno přiznat, že v posledních letech vojenská síla Ruska klesá (zánik Varšavské smlouvy, odchod sovětských vojáků z Československa i jiných zemí) naproti tomu vojenská síla USA roste (rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím, snaha o vybudování vojenských základen v dalších zemích, válečné operace v Afghánistánu a v Iráku, výhrůžky Iránu atd.)
OTÁZKA | Gábina
Krásný den,vážený a milý Tomáši Fialo.Dík za nezištnou službu národu formou symbolické protestní hladovky a hlavně za odvahu jít na on-line chat a odpovídat na záludné,všetečné a nevyzpytatelné otázky zaslepených proradarových \"kok ešů\",i protiradarových bojovníků,včetně těch mojich.Na ty svoje bych teda nechtěla odpovídat ani za tučný honorář:-)Všimla jsem si v blogu vaší výzvy k účasti na řetězové hladovce.Osobně jsem spíše běžec na dlouhou trať a Janové mě mají \"v záloze\".Návrh: Povzbuďte prosím do symbolické hladovky osmašedesátníkové emigranty! Někde jsem četla,že jich uteklo před cizími vojsky kolem 700 000,takže je z čeho vybírat.Účast této duchovní elity národa,ve které koluje stejná krev,by byla velmi přínosná.Mnozí mají české občanství spojené s volebním právem!Na webu www.zvedavec.cz,který je k mé žalosti želbohům před krachem,jsem zahlédla skvělého adepta na hladovku pana Stworu a určitě by se jich našlo mnohem víc.Můžete je s pomocí přátel nějak nakontaktovat? Díky
ODPOVĚD | 23:50
Dobrý večer Gábino,

S těmi emigranty je to zajímavý nápad. Nevím však, kteří z nich, pokud radar odmítají, by byli ochotni se zapojit do hladovky vzhledem ke svému věku (jistě jim všem je přes 60 let, některým možná výrazně přes 60). Navíc nemám na žádného z nich kontakt (ani na pana Stworu). Výzvu, aby byli kontaktováni, napište raději přímo někomu z Humanistického hnutí
OTÁZKA | Gábi
Milý pane Tomáši, jako meditativnímu člověku vám pokládám otázku k meditaci se vztahující. Také jste toho názoru, že kdyby se lidé věnovali meditaci, automaticky by je přešla chuť na války, zbrojení a vývoj stále nebezpečnějších a smrtonosnějších zbraní, které můžou ve svém důsledku přinést vyhlazení určité části, či dokonce lidstva jako celku? Co brání všem těm ziskuchtivým zbrojařům přeorientovat své aktivity jiným, přínosnějším směrem k rozvoji lidstva a vytvářet tak skutečné hodnoty, např. pomáhat těm méně vyvinutým zemím k blahu a prosperitě jejich a potažmo celého světa? (Infrastruktura 3.světa ap.?) Neměli by rychle začít všichni meditovat , než se v touze za ziskem vzájemně vyhladíme anebo přinejmenším vytvoříme neobyvatelnou a nedýchatelnou planetu pro další generace? Jak např. vnímáte hrozby globálního oteplování, které s tím honěním za mamonem také velmi těsně souvisí?
Vždyť jsme přeci jedna velká lidská rodina a měli bychom si navzájem pomáhat a ne ničit a zabíjet.
ODPOVĚD | 0:52
Milá Gábi,
Myslím si, že máte pravdu. I já se domnívám, že lidé, kteří se věnují pravidelně meditaci či jiné cestě spirituálního rozvoje by se asi opravdu chovali méně násilně a méně agresivně. Potíž je v tom, že asi ne každý je toho schopen, někdo možná opravdu vidí vrchol a cíl svého života jen v tom býti co nejmocnější či co nejbohatší (nejlépe obojí). Není pochyb, že peníze investované do zbraní by bylo žádoucí využít pro něco mnohem ušlechtilejšího a přínosnějšího. Hrozbu globálního oteplování i jiné závažné změny životního prostředí považuji rovněž za velmi nebezpečné.
Ale také nevím, co dělat, aby to bylo jinak. Jedině mne snad napadá, začít u sebe, šířit kolem sebe co nejvíce klid, mír, pohodu, harmonii, lásku. Hezky se to řekne, hůře dělá (to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.) Ale jinak to asi nejde.
OTÁZKA | Lenka
Dobrý den,
vyzýváte lidi, aby se připojili k hladovce, príma. Ale já jsem se o to pokoušela už před nějakým tím měsícem (vlastně mě to napadlo už tehdy, když pánové drželi tu prapůvodní hladovku), ale bylo mi řečeno, že se dává přednost spíše mediálně známým osobnostem, což mě upřímně řečeno dosti odradilo. Mám tomu rozumět tak, že se něco změnilo a už konečně došlo i na osobnosti neznámé? :-) Jinak Vám držím palec, těší mě, že zde máme takové lidi, jako jste Vy.
ODPOVĚD | 1:07
Dobrý večer Lenko,
Trochu chápu Vaše rozčarování, i já jsem byl jeden z těch, kdo navrhoval řetězovou hladovku a nabízel se jako účastník již v květnu, ale nikdo mne k účasti tehdy nevyzval. Ale řekl jsem si, že nejde ani tak o mne a moji účast, ale především o to, aby hladovka měla co největší ohlas. Proto jsem docela pochopil a uvítal, že se hladovky účastní osobnosti, jejichž jména jsou mnohým lidem známá. Seznam účastníků je na internetových stránkách, netroufám si hodnotit, kdo je známá a kdo neznámá osobnost, v jistém smyslu jsme osobnost každý z nás. Pokud Váš zájem zúčastnit se hladovky nadále trvá, napište mail Janu Bednářovi a uvidíte, co Vám odpoví.