Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Václavem Hálou

Václav Hála je technik a redaktor, bez politické příslušnosti, člen STUŽ - Společnost pro trvale udržitelný život. Provozuje ekologický portál sustainable.cz, publikuje také v Britských listech. Řetězové hladovky se zúčastnil v pátek 22.8.2008, kdy také odpovídal v online chatu na vaše dotazy.

položených otázek: 5
Položené dotazy
OTÁZKA | Květa
Dobrý den, provozujete ekologický portál, chtěla bych se tedy zeptat, zda máte nějaké bližší informace o tom, jak velký zásah do krajiny v Brdech by byla stavba vojenské základny? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚD | 18:03
Dobrý večer. Zcela zřejmý by byl zásah do krajinného rázu způsobený vybudováním 40 metrů vysoké stavby v harmonické zalesněné horské krajině. Nejzávažnější by podle mého názoru bylo vykácení velké plochy vzrostlého smíšeného lesa se všemi důsledky pro vodní režim a biodiverzitu. Podrobně se důsledkům pro přírodu věnuje dopis přírodovědců ministrovi životního prostředí (publikovaný např. v Britských listech: http://www.blisty.cz/art/40569.html). Ekologické důvody pokládám za důležité. Ale nejpodstatnější pro rozhodování mají být – a budou – politické důvody. Šance na referendum je mizivá, budou to tedy poslanci, kteří budou rozhodovat o tom, zda dovolíme v naší zemi vybudovat zařízení určené pro vedení jaderné války, zda si přejeme, aby u nás vznikla cizí vojenská základna.
OTÁZKA | Gábi
Krásný, sluníčkový a památný den 21. 8. milý Václave. Máte nějaké osobní, rodinné či jiné vazby a zvláštní vzpomínky na tento temný den v historii českého národa? Ptám se proto, že na vás v řetězové hladovce zrovna spadnul. Jak byste osobně zhodnotil včerejší vzpomínkový pořad na ČT? Na mě osobně z toho trochu dejchnul duch normalizace. Hodně se mluví o nezávislém a svobodném zpravodajství tisku i televize. Jak vnímáte současné postavení veřejnoprávních médií z hlediska jejich národní suverenity ? Konkrétně Britské listy jsou v tomto ohledu super! Gábina
ODPOVĚD | 18:06
Také Vám krásný den. Hladovku držím ne 21., ale 22. srpna. Na 21.8.1968 žádné vzpomínky nemám, byly mi necelé tři roky. Pokud vím, ani nikdo z rodiny se tehdy nijak nevyznamenal, v dobrém ani špatném. Ale o Mnichově i o roce 1968 se doma dost mluvilo a já jsem si z toho pro současnost a budoucnost udělal jeden závěr: už nikdy cizí armádu na našem území. V pořadu Srpnová noc mě překvapilo, jak nic nevěděli dvacetiletí. Svědčí to o úrovni školství. Silný zážitek poskytl ten sovětský generál v.v., který byl tehdy přesvědčen o správnosti své mise a za 40 let nezměnil názor ani o píď, přestože je zjevně dokonale při smyslech. Se simultánním tlumočením to navíc působilo, jako by SSSR stále existoval a on hovořil jako jeho oficiální představitel. V rámci objektivity proto mělo být připomenuto, že za okupaci se omluvil už Gorbačov. S Vaším názorem na Britské listy souhlasím, stav většiny médií včetně veřejnoprávních pokládám v tomto směru za katastrofální.
OTÁZKA | Josef Kokeš
Dobrý den, co říkáte situaci v Gruzii? Snad se podaří zformovat Gruzíncům dostatečně silný odboj a vyhnat ruské okupanty ze země.
ODPOVĚD | 18:11
Abchazové a Osetové nechtějí žít v jednom státě s Gruzíny a ochranu spatřují v Rusku. To myslím o situaci v Gruzii vypovídá dost. Ale z globálního hlediska je to jen kamínek v mozaice. Nedá mi to, abych sem nezkopíroval geniální bajku, kterou jsem před chvílí objevil na Strašickém fóru.
Souboj dinosaurů
Na malém říčním ostrůvku zvaném Země, kde mají své zahrádky různí lidé, už nějakou dobu zápolí dva ještěři – tedy dinosauři. Mezi nimi se pohybuje i malý Honzík. Zatím měl štěstí, že dinosauři dupali po vzdálenějších zahrádkách, než je ta jeho. Se svým bratrem Jurou nejprve podporovali červeného dinosaura a tomu pruhovanému statečně házeli pod nohy nejrůznější kamínky a klacíky. Potom se však stalo, že ten červený v zápalu boje Honzíka a Juru trošku přišlápl a dokonce jim přitom malinko poničil i jejich zahrádku. I rozhodl se Honzík, že bude pro změnu podporovat toho pruhovaného dinosaura a začal házet klacíky pod nohy tomu červenému. K tomu účelu se spojil se svým bratrancem Leškem, protože se nepohodl s Jurou a Jura se navíc začal držet trochu zpátky. To Lešek byl větší kabrňák a dokonce si dovolil od „svého“ pruhovaného dinosaura požadovat i ochranu. To červeného dinosaura popudilo a začal přemýšlet, co s oběma kluky udělat, protože jim už nestačilo jen házení klacíků, ale začali na červeného dinosaura připravovat past. Vrcholem všeho bylo, když pruhovaný dinosaurus poslal svého ratlíka jménem Goro, aby červeného dinosaura potají kousnul do ocasu. Ratlík sice dostal ránu ocasem až skončil v kotrmelcích, ale náladu červeného dinosaura to příliš nevylepšilo.
Na pokračování souboje si budeme muset počkat, ale co když se pruhovaný dinosaurus rozhodne k mohutnému skoku a přitom se odrazí zrovna na Honzíkově a Leškově zahrádce? On takový obrovský dinosaurus si pod nohy moc nevidí. Jakpak asi dopadnou obě zahrádky a Lešek s Honzíkem? Nebo se rozzuří červený dinosaurus a rozhodne se připravovanou past rozdupat?
OTÁZKA | Petr
Dobrý den,
je povzbudivé, že stále je hodně lidí, kteří veřejně dokážou vyjádřit svůj odpor proti cizí vojenské základně v ČR. Držím Vám palce.
Prosím o Vaše odpovědi na otázky:
1/ Proč jste proti amer.voj. radaru v ČR?
2/ Co si myslíte o vpádu amer. armády do Iráku v roce 2OO3?
3/ Myslíte si, že vláda USA by chtěla mít na území svého státu cizí vojenskou základnu?
Přeji Vám dostatek radosti, vytrvalosti a optimismu.
ODPOVĚD | 18:15
Děkuji Vám za podporu. Moje důvody jsou zejména tyto:
1) Jsem proti cizí vojenské přítomnosti kdekoli ve světě, tím spíše tedy ve vlastní zemi.
2) Nevěřím zdůvodnění radaru íránskou hrozbou a i kdybych ji připustil, pochybuji, že antirakety v Polsku by mohly chránit naše území před raketami z tohoto směru. Jedná se o národní protiraketovou obranu USA a my máme sehrát úlohu živých terčů, v lepším případě rukojmích.
3) Účast v jaderné válce, pro kterou je radar určen, pokládám za sebevraždu. Nevidím důvod chránit naše území před raketami dlouhého doletu, protože na Českou republiku takové rakety namířeny nejsou a pokud tu radar nebude, ani nebudou.
4) Jsem zastáncem důsledného výkladu konceptu trvale udržitelného rozvoje. V něm nemají místo fosilní paliva prostě proto, že jsou neobnovitelná. Ropa je nejlepším příkladem a případná válka o ni by se měla obejít bez naší účasti.
5) Výstavba a provoz radaru by způsobily škody na přírodě našich nejvyšších vnitrozemských hor a zdravotní rizika pro obyvatele.
O útoku na Irák si myslím, že to byla válka o ropu a ukázkové porušení mezinárodního práva.
Cizí vojenskou základnu by vláda USA na svém území těžko připustila.
OTÁZKA | Gábina
Úryvek z rozhovoru BBC
Pavel Andrejev:když se zeptáte dospělých lidí,nikdo v České republice americký radar nechce.Protože se nechtějí zaplést do globální agresivní americké politiky.
Jed Babbin:Tak by o tom měli jednat s vlastní vládou.Jejich vlastní vláda zdůraznila,že Češi americký radar chtějí.To nevím,s kým jste tam mluvil, navrhuju vám,vážený pane,abyste si o tom promluvil s panem premiérem České republiky.
Pavel Andrejev:Ano, samozřejmě,kromě premiéra,prezidenta a Karla Schwarzenberga,ministra zahraničí,není v České republice nikdo,kdo by americký radar podporoval.
Jed Babbin:To je naprostý nesmysl.V České republice je demokracie,kdyby tito politikové neplnili vůli lidu,občané by je vyhnali z funkcí.Tak to funguje všude,jenom ne v Rusku.
Pavel Andrejev: Ano.A tak proč česká vláda neuspořádá v této věci referendum? http://www.blisty.cz/2008/8/22/art42323.html
Také jste přesvědčený,že tato zrádná vláda seje vítr a ve volbách sklidí bouři?
ODPOVĚD | 18:17
Jestli sklidí vláda bouři, to nevím. Nesmíme zapomenout, že zhruba 30 procent našich spoluobčanů je pro radar a to mnohdy dost ostře. Doufám ale, že nespokojenost nejen se zahraniční politikou se projeví a modré straky budou zahnány do opozice, a to i na krajské úrovni už v letošních volbách.

Děkuji za otázky a přeji všem zdraví, štěstí, mír a udržitelnou budoucnost.
Václav Hála