Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Alicí Valkárovou

Vědecká pracovnice Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK a předsedkyně České fyzikální společnosti RNDr. Alice Valkárová, DrSc. se zůčastnila řetězové hladovky ve čtvrtek 31.7., kdy i odpovídala v online chatu na vaše dotazy.

položených otázek: 6
Položené dotazy
OTÁZKA | Iveta Ratouská
Dobrý den,jsem velice potěšena,že hladovku drží i odborníci .
Chtěla bych se zeptat,co si myslíte o škodlivosti radaru na zdraví pro obyvatele z nejbližšího okolí.Stále nám totiž naše vládá odpovídá ,že účinek na zdraví nebude mít žádný.
Bydlíme asi deset km od plánované výstavby,máme dvě děti a uvažujeme i o tom že z těchto míst odejdeme,ale otázka je :bude vůbec kam??Jak může vůbec vláda jednat proti vůli tolika občanů?Je to naše zem nebo jejich??Děkuji I.R.
ODPOVĚD | 21:32
I mně se vůbec nelíbí, že vláda jedná proti vůli občanů a navíc je záměrně špatně informuje. Jinak ale, po pravdě řečeno, si nemyslím, že by vám hrozilo od radaru nějaké nebezpečí. Ono v tomto případě spíš platí, že pod svícnem bývá tma. Při určitých meteorologických podmínkách ale může nastat, že se paprsek radaru bude odrážet a může ohrožovat objekty, které jsou poměrně daleko od radaru, spíše několik desítek kilometrů.Bydleni v blízkosti radaru by mohlo být nebezpečné až druhotně, kdyby opravdu došlo k nějakému konfliktu a útočník by se rozhodl radar zlikvidovat. V současné době ale žádného potenciálního útočníka nevidím....
OTÁZKA | Josef Kokeš
Dobrý den, neměli by o radaru rozhodnout především odborníci? Stejně tak by se například o výstavbě pokusného urychlovače částic CERNu mohlo rozhodovat v referendu a vyrojilo by se spousta odborníků a studií, že urychlovač je nebezpečný a škodlivý, a vystrašená veřejnost by nakonec žádný urychlovač nepostavila.
ODPOVĚD | 22:00
Já mám ale obavu, že o radaru nerozhodují žádní odborníci. O radaru bohužel rozhodují politici, na základě informací, které občané nemohou prověřit. Tak např. se rozhodlo i o válce proti Iráku. Lidem bylo sděleno, že Irák je nebezpečný, disponuje chemickými a jiným zbraněmi a míní je použít. Pak se ukázalo, že to byla lež od samého počátku. I teď se tvrdí, že je radar nezbytný kvůli Iránu, já se domnívám, že ani ten nejhloupější prezident by nevypustil na Evropu rakety, protože by věděl, že vzápětí by Irán přestal existovat. Na té studii předložené třemi autory (Pokorný, Hlobil,Kaucký) ale může něco být. Ne že by byly situace, které popisují, nějak moc pravděpodobné, ale přece jen mohou nastat. A hygienik by se měl zabývat i situacemi, které ač nepříliš časté, nastat mohou.
Situace se stavbou cernského urychlovače je jiná, parametry jsou známé, každý má možnost si všechno spočítat a prověřit. Urychlovač je zcela radiačně bezpečný a nemůže nastat žádná situace, kdy by došlo k úniku záření do prostředí, z tohoto hlediska je nesrovnatelně bezpečnější než libovolná atomová elektrárna. Každý, kdo tomu trochu rozumí, to může lidem jednoduše vysvětlit. Za stavbou urychlovače nestojí žádná lobby, jen zájem vědců o zkoumání mikrosvěta. Nikdo na tom nezíská žádný pochybý profit, kromě toho, že se lidské poznání snad posune dál.
Mám zkušenost s jiným podobným urychlovačem, urychlovačem elektronů a protonů v DESY, v Hamburku, jehož tunel prochází přímo pod obytnou čtvrtí s rodinnými domky. Než se urychlovač začal stavět, sám ředitel ústavu obcházel s krabicí bonbónů a lahví vína dotčené domácnosti a dal si práci všem vysvětlit, co se bude v podzemí dít. Díky této kampani nikdo neprotestoval, hamburčané byli na urychlovač pyšní. Vloni urychlovač odstavili po 15 letech úspěšné činnosti.....
OTÁZKA | Katka Frantlová
Vážená doktorko, jaký je Váš postoj k nabídce ( myslím, že z února tohoto roku) Ministerstva obrany na zapojení českých vědců do vývoje raketové obrany USA? Neměla by věda sloužit k rozvoji lidstva namísto rozvoji prostředků sloužících k ničení lidí? Je smůtné vidět vědce, kteří se nechají svádět obrovským balíkem peněz za účelem vývoje zbraní. Děkuji Vám za to, že nemlčíte. Mnoho jiným se bohužel mylně zdá, že je to pohodlnější.
ODPOVĚD | 22:11
Tak to máte pravdu, já nemám pochyby, že by se peníze věnované na stavbu radaru nebo raketové základny mohly využít mnohem účelněji, např.věnovat výzkumu nových zdrojů energie, v situaci, kdy zásoby ropy a uhlí pomalu docházejí. Já si ale trochu myslím, že ta nabídka MO je nejspíš jen propaganda. Nevěřím moc tomu, že by si USA nechaly nahlížet takto do kuchyně nějakými českými vědátory. Většina těchto výzkumů bývá přece dost utajována. No a s tím, že by se eventuálně vědci nechali zlákat balíkem peněz to máte tak, že i vědci jsou jenom lidi a nejsou bohužel o nic morálně odlišní od jiných občanů. Kromě toho není vyloučeno, že někteří mohou být přesvědčeni, že slouží dobré věci, zvlášť když uvěří, že jsme bezprostředně ohroženi (což si já např. nemyslím).
OTÁZKA | Josef Kurel
Dobrý den, myslím, že jsme svědky konečně dokonalé propagandy, zatím jsme nepodlehli, ale čas hraje proti nám. Jaký máte názor na průběh vládní kampaně pro radar, demagogii médií (bohužel i veřejnoprávních) a některých vědeckých pracovníků o překrucování skutečností a popírání fyzikálních zákonů v souvislosti s výkonem radaru atd... Myslíte si, že radar může být provozován i útočně jako "elektromagnetické dělo"? Předem děkuji.
ODPOVĚD | 22:30
Ona zase ta propaganda tak úplně úspěšná není, když uvážíme, že většina lidí je stále proti radaru. Možná, že jsou lidé poučení minulosti a priori podezíraví, což je vlastne dobře. Podle toho, jak to sleduji, se mi ale zdá, že hlavní problém tkví v tom, že nikdo vlastně pořádně parametry radaru nezná a tak se může jen spekulovat. S tím výkonem, o ketrém se píše by ale radar jako elektromagnetické dělo působit nemohl. Kromě toho si ani nemyslím, že by měl někdo zájem ho takhle provozovat. Na druhé straně tu studii tří nezávislých autorů nelze tak úplně smést ze stolu, protože upozorňuje na situace, které, ač podle mého názoru ne příliš pravděpodobné, by mohly přece jen nastat.
OTÁZKA | Stanislav
Někteří lidé kolem mne se nechtějí příliš míchat do věcí, kterým nerozumí. Někteří jdou až do extrému, že říkají: AŤ ROZHODNOU ODBORNÍCI. Myslíte si, že jeden rok je dostatečná doba k tomu, aby většina absurdních postojů i těchto mých spoluobčanů doznala pozitivní změnu alespoň v tom, že se nenechají vláčet Vylhanými mediálními kampaněmi, Demagogií náboženských podvodníků, Zastrašováním arogancí státních úředníků, Vlastními -za posledních 20 let- vypěstovanými předsudky o jakési svobodě a demokracii, Neschopností rozpoznat je-li důležitější vysoké konto na účtu se zvukem harašících zbraní za humny oproti pracně vydobyté důstojnosti přebývání v klidu a míru všech bytostí v Kristu? Myslíte si, že jeden rok stačí k tomu, aby SKUTEČNÍ ODBORNÍCI byli -s laskavýn svolením pána Hradu- připuštěni ke každému občanovi tak, aby na základě rozumu mohl občan v REFERENDU vyjádřit svůj OVČANSKÝ, pardon, občanský postoj? Co říkáte na aktivitu: INTERNET NEJEM DO KAŽDÉ DOMÁCNOSTI, ALE: KAŽDÉMU ČECHOVI!
ODPOVĚD | 22:42
Chápu politiky, že se bojí referenda, protože by se dozvěděli, něco, co se dozvědět nechtějí. Pokud by chtěli lidi přesvědčit, stálo by je to mnohem více úsilí než věnovali dosavadní nevydařené Klvaňově kampani a výsledek by byl stejně nejistý. Z tohoto hlediska se jim mnohem efektivnější jeví práce ve sněmovně, kde se nakonec poslanci nějak dohodnou, téma radar lze vyměnit za církevní restituce nebo za lisabonskou smlouvu. Nikomu z vládních politiků evidentně nevadí, že žádná strana neměla téma radaru ve svém volebním programu a proto se k tomuto tématu zatím občané neměli možnost nijak vyjádřit. Internet vnímám jako jednu z výborných možností, která dává lidem možnost nacházet informace, které se v našich médiích neobjevují, takže úplný souhlas!
OTÁZKA | Stanislav
Hezký den. Včera ráno jsem opět přebýval na Karlově náměstí v Kolíně s petičním stánkem "...O RADARU REFERENDEM!". Kýho výra, přilétl ke mně úředník MU Kolín coby správce majetku ( asi celé planety ) a jal se mne z náměstí DEKOVAT. Na náměstí s podpisovou peticí pobýváme příležitostně více než jeden měsíc, nashromáždili jsme cca 300 "DOPISŮ" žádajících referendum. Během našich aktivit na kolínsku se vyjímečně ozvou i příznivci cizích vojenských základen v ČR, ale dodnes mi není známo jestli jejich "podpisová petice" obsahuje alespoň těch patnáct podpisů ZA ZRADAR!? (TGM) -Těžký Gaunerský Manipulační- atak výše uvedeného státního úředníka nepramení z jeho neznalosti, ten věděl velmi dobře co a proč tak činí. Byl to klouček ve službách svého tatíčka živitele. Vlastní rozum nemohl použít, bránila mu v tom povinnost poslouchat stranu ODS, jak jinak. Odmítl jakoukoliv
diskuzi. Otázka: Byl cvičně "vyslancem" vojenského státu, nebo jen zapoměl čí chleba doopravdy jedí jeho děti?
ODPOVĚD | 22:48
Tak to opravdu nevím. Někteří lidé se opravdu upřímně domnívají, a mají na to jistě právo, že radar může být užitečný a veškerá diskuze je marná.Těžko odhadnout, do které kategorie patřil ten váš úředník. Jiná věc je, má-li právo vás z náměstí vykázat, nejsem právník....?