Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Tomášem Tožičkou

Technik a teolog Tomáš Tožička je jedním z koordinátorů kampaně Česko proti chudobě. Dlouhodobě se zabývá problematikou rozvojové pomoci, publikuje odborné články a v posledních letech realizoval elektrifikační projekty ve vzdálených oblastech Subsaharské Afriky. Tomáš Tožička se zúčastnil řetězové hladovky ve středu 23.7.2008. Na vaše dotazy v online chatu odpovídal tentýž den. 

položených otázek: 9
Položené dotazy
OTÁZKA | Stanislav Vaculík
Znáte se důvěrněji s některýni z "příznivců" horečného zbrojení US Fašistických -pardon, amerických?
ODPOVĚD | 19:35
Abych řekl pravdu neznám. Mám několik známých, kteří obhajují zbrojení s tím, že jde o prevenci a bezpečnost. Bohužel vůbec neslyší na to, že právě zbrojení ono nebezpečí vyvolává mnohem více než cokoli jiného. Paradoxně když jsem se stýkal pracovně s nejvyššímí představiteli Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, které bych těžko označil jako spřízněné duše, právě oni na nebezpečí zbrojení a plýtvání prostředků na armádu poukazovali a odsuzovali ho.
OTÁZKA | Josef Kokeš
dobrý den, proti Lisabonské smlouvě je podle průzkumů více než polovina národa (http://www.novinky.cz/clanek/144803-vic-nez-polovina-cechu-nechce-lisabonskou-smlouvu-malokdo-ji-rozumi.html). Budete protestovat proti této smlouvě, vnucované shora neoblíbenou bruselskou administrativou proti vůli národa?
ODPOVĚD | 19:39
To je dobrá a složitá otázka. Jsem pro referendum a sám si zatím nejsem jist, jak bych hlasoval. Nelíbí se mi bezbřehá liralizace obchodu a ztráta kontroly nad finančními toky. Na druhé straně je otázkou, zda není lepší mít alespoň nějaký integrační dokument, který by zvýšil kapacity společné Evropy. Bruselskou administrativu vnímám spíše pozitivně a EU bych rád viděl více integrovanou.
OTÁZKA | Stanislav Vaculík
...jaký má vliv, nebo by měl vliv jejich "kladný vztah" ( či nebezpečná ideologie ) k realizaci hvězdných válek na Vaši další odhodlanost v mírových aktivitách MODRÉ PLANETY? Děkuji za spoluúčast na skvělé věci pro lidstvo.
ODPOVĚD | 19:46
Hlavní problém vidímv tom,že se málo lidí staví proti těmto skutečně nesmyslným a ve své podstatě zrůdným aktivitám. Tzv. hvězdné války měly tragický dopad na miliony chudých, protože kvůli půjčkám USA na světových finančních trzích vzroztly úroky a chudé země se dostaly do pasti nesplatitelných dluhů a závislosti na bohatých zemích. Je třeba to neustále vysvětlovat, protože informace o tom jsou u nás takřka nedostupné, přestože ve Francii, Německu a dalších rozvinutých zemích jsou součástí středoškolských osnov. U nás máte problém to vysvětlit některým profesorům...
OTÁZKA | Gabriela
Krásný den a díky za velmi cennou pomoc v boji s chudobou.Každá vyrobená vojenská zbraň(radar v Brdech,raketa v Polsku)znamenají okrádání těch,kteří nemají co jíst a umírají hlady.Tragické je,když se právě naše země staví spolu s USA do čela nového kola zbrojení,které sebou nese ohromné finanční i výzkumné prostředky,zhoršení přístupu k úvěrům na mezinárodním trhu a také jejich zdražení.Narostly dluhy chudých zemí až několikanásobně,právě díky enormnímu růstu úrokových sazeb,který zapříčinilo obrovské zadlužování samotných USA,ze kterého se nemohou ani USA ani rozvojové země dodnes vzpamatovat.Přibližně 35 miliónů občanů USA žije pod hranicí chudoby,z toho 12 milionů dětí.Pomáhat chudým ze zakletého kruhu bídy je snad mnohem důležitější,než roztáčet nová kola ubrojení!Sám bývalý ředitel Světové banky Wolfensohn říká:dáváme tisíc miliard na zbrojení a padesát miliard na rozvoj,to je nepřiměřené!Jak se jako teolog díváte na militantní politiku "Křesťanské" dem. unie s vyjímkou Hovorky?
ODPOVĚD | 19:55
Výstižně popsáno. Bohužel v některých církevních kruzích - bez ohledu na denominaci - je podpora čehokoli přicházejícího z Capitol Hills vnímána jako boj proti bývalé totalitě. To, že je už 18 let pryč, že doba před nás staví úplně jiné problémy, je mnohdy míjí a oni na to nejsou schopni reagovat. Je to tristní obraz, zvláště když to srovnáte s mnohem angažovaněším, promyšlenějším postojem hlavních církví na Západě. O Jihu ani nemluvím, protože tamní církve jsou skutečně progresivní součást občanské společnosti.
OTÁZKA | Gábi
Položím ještě druhou otázku,která souvisí s tou první.
Vnímám správně skutečnost, že svatá církev katolická spolu s KDU kšeftuje s křesťanskými hodnotami superkorupcí typu - vraťte prachy za restituce - a my vám za to pomůžeme roztočit nové kolo zbrojení, novou studenou válku mezi velmocemi a klidně dáme v sázku životy a zdraví všech lidí České republiky! Radaru bránit nebudeme, naopak vám ho s Božím požehnáním pomůžeme prosadit!
Jak vidíte procentuální podporu těmto ohavnostem uvnitř církve mezi samotnými kněžími a biskupy, jaký postoj vlastně zaujímá v této otázce třeba ten nejvíce známý a velebený Tomáš Halík?
Také za 30 stříbrných chce prodat svoji duši???
Jak jsou na tom samotní věřící?
Předpokládám, že pokud v současnosti KDU olizuje 5% hranici volitelnosti do parlamentu, že zdaleka nebudu sama, kdo s jejich farizejskou politikou nechce mít nic společného. Ani nevíte jak se v souvislosti se zradarem za svoji mateřskou církev katolickou stydím. Jak jste na tom vy? Gábi
ODPOVĚD | 20:02
Jsem sice protestant, ale obecně katolíků bych se v tomto případě zastal. Vatikán zastává poměrně jasné protiválečné postoje. Najdete k tomu spoustu materiálu. To, že se u nás takhle handluje a kupčí je spíše dáno celkovou 'atmosférou' v naší kotlince. Stejně jako Vy ani já neznám postoje církví či Ekumenické rady ke zbrojení. A možná je to tak lepší. Ale stejně jako ve společnosti i v církvích je stále ještě mnoho lidí, kteří s takovým jednáním nesouhlasí.
OTÁZKA | Jana
Co vnímate jako největší hrozbu pro světovou bezpečnost (tedy bezpečnost lidí ve světě)?
ODPOVĚD | 20:13
Těch hrozeb je mnoho a těžko vybrat tu největší. Sotva se jedné zbavíme, objeví se druhá. Ale jako klíčovou hrozbu vidím maniakální touhu zbrojařů po moci a bohatství. Právě jejich touha prodávat stále více, stále dražších byť nepříliš funkčních zbraní je podnětem pro hledání stále nových nepřátel, proti kterým se prý musíme bránit. Nepodceňuji samozřejmě nebezpečné šílence ve vedení států. Ale ani Mussolini, Hitler i ten Saddam by se u moci neudrželi, kdyby jim demokratické státy neposkytovaly bezbřehou podporu v naivní vizi, že za ně budou bojovat proti jejich nepřátelům. Výsledky byly katastrofální.
OTÁZKA | Pravomil Poslušný
dobrý den, médii dnes proběhla zpráva, že Rusko pravděpodobně umístí jaderné bombardéry na Kubě nebo ve Venezuele. Myslíte si, že v těchto levicových státech uspořádá vláda referendum o přítomnosti jaderných zbraní? Budete držet hladovku proti ruských jaderným bombardérům v Karibiku? Jste v kontaktu s venezuelskými nebo kubánskými humanisty?
ODPOVĚD | 20:36
Díky za otázku! Tím, že tady symbolicky držím jednodení hladovku samozřejmě vystupuji i proti nárůstu zbrojení v Latinské Americe a Rusku. Venezuala má svých starostí dost a Ruská armáda je nevyřeší. Jak už tu bylo napsáno, zbrojení ubírá prostředky, které by mohly sloužit celosvětovému rozvoji a tím také k posilování míru.
Pravděpodobnost, že se ve Venezuele uskuteční referendum je vyšší než u nás, to je prostě statistický fakt! Ostudný ale jasný.
Znám pár lidí z Kuby i z Venezuely, ale obecně obyvatele těchto zemí, stejně jako obyvatele Iránu či USA považuji za stejně chytré a prohnané, s krásnou kulturou i historií s velkými i temnými momenty, s poctivci a altruisty i se skorumpovanými politiky. Prostě jako třeba na Podřipsku. Házet na ně bomby, protože trpí v diktatuře (Irán)mi přijde 'ujeté'.
A náš radar stejně jako Rusové ve Venezuele celou tuto 'ujetost' podporují.
OTÁZKA | Karel Pospíšil
Dobrý den, jak se stavíte k tomu, že mocní si dělají co chtějí - jak v Africe tak i u nás - a neohlížejí se na to zda někde umírají lidé nebo že si přejí něco jiného než to co jim ti mocní vnucují? díky Kája
ODPOVĚD | 20:42
Budou si dělat co chtějí tak dlouho, dokud jim to dovolíme. Je s nimi skončit dříve než později. Čím je krize větší, tím je i odpověď tvrdší a to nikdy nevede k ničemu dobrému.
A je třeba si uvědomit, že není možné řešit jen problémy na našem dvorku. Ani jako stát nejsme schopni se postavit mocenským skupinám. Musíme tedy spolupracovat na mezinárodní úrovni, podporovat se navzájem a nepřehlížet problémy, které se nás zdánlivě netýkají - ať již je to na Mostecku nebo u jezera Tanganika.
OTÁZKA | Marcela
Hezký večer. Jak se vám hladoví? Vážím si toho co děláte. Co vám dává inspiraci pomáhat druhým?
ODPOVĚD | 20:53
Jednodenní hladovka je jen symbolickou podporou přátel a kolegů. Jinak je to spíše ozdravná kůra. Jsem rád, že celé této aktivitě mohu takto vyjádřit podporu.
Musím se přiznat, že pomáhat druhým mě přešlo již v mládí. Od té doby se snažím s lidmi spolupracovat a hledat společně lepší a vhodnější cesty a řešení. Říkám vhodnější, protože na žádná 'definitivně nejlepší' řešení nevěřím. Pořád ale ještě doufám v to, že lidé jsou schopni se domluvit a najít lepší řešení než je útlak, vykořisťování a válka.

Děkuji všem za otázky!