Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Mezinárodní konference Hvězdné války: mýtus nebo realita?

17.7.2008

AKTUALIZOVÁNO: Přidány zvukové záznamy projevů »

Ve čtvrtek 17. července se v budově Poslanecké sněmovny konala 3. mezinárodní konference kampaně Evropa pro mír Hvězdné války: mýtus nebo realita? s podtitulem Národní protiraketová obrana USA z perspektivy dlouhodobé evropské bezpečnosti.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantini vyjádřila obavy, že Národní raketová obrany USA sníží bezpečnost ČR i celé Evropy, a doporučila vládě vyhlásit referendum. Vyjádřila také přání, aby peníze, vynakládané do zbrojení, byly raději věnovány řešení opravdových problémů - chudoby, zdravotnictví a vzdělání pro všechny. Video: Rozhovor s Luisou Morgantini »

Mluvčí Evropského humanistického fóra Giorgio Schultze připomněl důležitost snahy spojit síly v rámci Evropy, což je už přes rok cílem kampaně Evropa pro mír, a rozšířit diskuzi o radaru na půdu Evropského parlamentu. Prezentoval prohlášení proti radaru, které bylo zformulováno minulý týden při návštěvě Jana Tamáše ve Štrasbugru a které od té doby podepsalo asi 20 europoslanců.

Ředitelka Kampaně za mír a demokracii v USA Joanne Landy vzpomínala svou někdejší podporu českým disidentům a následnou radost z pádu komunistické diktatury. Vyjádřila ale zklamání nad tím, že i přes všechny změny k lepšímu je tu 20 let poté opět vláda, která jedná proti vůli občanů.

Starosta Trokavce Jan Neoral kritizoval vládu za to, že, jak plyne z nedávného vyjádření místopředsedy vlády Bursíka, neměla a stále nemá dostatek informací o technických aspektech radaru, ale přesto rok a půl lidem tvrdila, že je radar "oázou bezpečnosti".

Mluvčí Ne základám Ivona Novomestská shrnula historii iniciativy od jejího vzniku a nastínila, jakým směrem se protesty budou dále ubírat. Iniciativa se během kampaně ke krajským a senátním volbám zaměří na proradarové politiky a doporučí lidem, aby jim nedali svůj hlas.

Jan Tamáš, předseda Humanistické strany, vysvětlil, jak plánovaný radar souvisí s projektem Hvězdných válek a jak je jeho umístění v ČR absurdní z hlediska evropské bezpečnosti.

Konferencí provázela mluvčí Humanistického hnutí Dana Feminová. 

Konference se zúčastnilo přes 100 lidí ze široké veřejnosti a několik poslanců a senátorů. Vystoupení panelistů byla proložena dvěma bloky dotazů z publika. Krátce promluvili také poslankyně Anna Čurdová, europoslanec Jaromír Kohlíček, poslanec Václav Exner a senátor Jiří Nedoma.

Panel konference Hvězdné války: mýtus nebo realita?
Panel konference Hvězdné války: mýtus nebo realita?

Publikum v sále
Publikum v sále

Luisa Morgantini, Dana Feminová a Giorgio Schultze
Luisa Morgantini, Dana Feminová a Giorgio Schultze

Ivona Novomestská a Joanne Landy
Ivona Novomestská a Joanne Landy

Jan Tamáš a Jan Neoral
Jan Tamáš a Jan Neoral

Panel konference Hvězdné války: mýtus nebo realita?
Účastníci konference Hvězdné války: mýtus nebo realita?

Vystoupení Luisy Morgantini
Vystoupení Luisy Morgantini

Luisa Morgantini a Dana Feminová
Luisa Morgantini a Dana Feminová

Luisa Morgantini v živém vstupu do poledních zpráv ČT1
Luisa Morgantini v živém vstupu do poledních zpráv ČT1


Dotazy z publika

10226 kB, WMA, 23.7.2008

Starosta Trokavce Jan Neoral

1601 kB, WMA, 23.7.2008

Poslankyně Anna Čurdová

1792 kB, WMA, 23.7.2008

Senátor Jiří Nedoma hájil radar

2999 kB, WMA, 23.7.2008

Další dotazy z publika

9485 kB, WMA, 23.7.2008


« zpět