Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Václavem Hořejším

Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, profesor Přírodovědecké fakulty UK, se zúčastnil řetězové hladovky ve čtvrtek 3.7.2008 a odpovídal v online chatu na vaše dotazy.

Video: rozhovor s Václavem Hořejším »


položených otázek: 7
Položené dotazy
OTÁZKA | Gabrielle12.D.T.H.(12.den totální hladovky o vodě)
Krásný sluníčkový den, vážený, milý a velmi sympatický akademiku a profesore Václave Hořejší.
Riceová má podepsat v Praze hlavní smlouvu mezi Českou republikou a USA. Vedle hlavní dohody o radaru také uzavřou rámcovou dohodu o vědecké a průmyslové spolupráci mezi oběma zeměmi. Vědcům i firmám by měla přinést nové příležitosti...
Šéf polské vlády ale zdůraznil, že podmínkou je to, aby vláda měla záruku, že v souvislosti se základnou vzroste bezpečnost země.
Tak to u nás v Banánově je potřeba jen uložit tučný doláčový melounový balík na konta Topolovondrolangrodalíkovské mafie...
Zatím nevíme, jak velký význam bude mít brdský radar ve velmocenských strkanicích 21. století. Nicméně každý stát, který by chtěl s USA soupeřit o nadvládu nad světem, musí být schopen Američanům oponovat ve ,,hvězdných válkách“. V případě konfrontace se k vítězství přiblíží ten, komu se mimo jiné podaří rychle zničit i radarové základny, jako by měla být ta v Brdech. Nepřítel by likvidaci radaru věnoval nepřiměřeně velkou ,,péči“ !!!
Česká republika se horlivě "sere" (pardon, chybička se vloudila), jsem mistr v překlepech:-)), spisovně je to samozřejmě "dere", na účasti v obranném systému USA, ačkoli nemá prostředky na vlastní obranu v tak nebezpečném postavení !!! Kde se najednou vzala taková servilnost vůči spojenci, která hraničí se sebevraždou???
Někde jsem četla zprávičku, (přeloženo mezi řádky), znějící v tom smyslu, že kdyby se náhodou C. Riceová bála přicestovat do horkého kotle v Praze, tak je tu připravena všehoochotná a všehoschopná Vlastička Parkanová, která má v případě nouze vycestovat sama za Velkým Bráchou někde v polovině června. Už se asi nemůže dočkat až mu osobně zazpívá "Dobvý den pvapove z hvězd a pvuhů", hlasitě mu zatleská, zaskanduje ať žije USA, a na tvoji slávu a počest Velký bratře ať klidně padne národ český!!! No a při té příležitosti podepíše šmahem obě smlouvy...
Tak já nevim, ale toto by byl snad úplně poslední hřebík do rakve této zaprodané vlády. Kdo to kdy viděl, aby se rozhodovalo o naší státní svrchovabosti a suverenitě na území cizího státu, který notabene svým radarem útočí na naši svrchovanost, svobodu a klidný život v míru?
Nějak mi to připomíná staré zašlé časy, kdy se o rozhodujících otázkách státu jezdilo radit a také podepisovat nejrůznější smlouvy do Moskvy!!!
Dobře jste se učili ve staré komunistické škole, že pane bývalý komunisto Topolánku? Vlastička Parkanová, tak ta má tyto komunistické manýry zřejmě zakódované v genech po předcích. Milá vládo, projděte si rodokmen, určitě tam nějakého komundíru najdete. Jinak to není možné a rozum to nebere!!!
Milý akademiku stojíte vy osobně o nějaké usácké prebendy a drobty, které upadnou ze stolu boháče na rozvoj třeba konkrétně toho vašho výzkumu??? Stálo by vám osobně prodat soji duši a celý národ za kus žvance? Odmítl byste jakýkoli obrovský a tučný balík na rozvoj vědy ve prospěch národa, který si ze 72% radar nejenže nepřeje, ale je už na to slovo samo už úplně alergický???
Jaké osobní důvody vás přivedly do hladovky proti radaru a co byste rád sdělil českému národu pro povzbuzení v jeho boji proti radaru?
Díky za odpovědi. Hodně Božího požehnání, milosti a plno hvězd nad Vaší nesmírně milou a obrovskou laskavostí vyzařující bytostí. S úctou Gabrielle
ODPOVĚD | 20:21
Děkuji, mně se ta snaha dostat sem radar nelíbí hlavně proto, že postrádám jakékoli věrohodné vysvětlení, proti komu by nás měl chránit. Dále mi vadí, že podepsání dohody s Američany právě nyní by vyznělo jako podpora politiky současné americké vlády. Ta je podle mého názoru (a v souhlasu s názorem většiny Američanů) špatná, a přináší zhoršení bezpečnostní situace ve světě. Myslím, že minimum, které by měla naše vláda udělat je počkat na novou americkou administrativu. Pevně doufám, že nový americký prezident B.O. zásadně přehodnotí americkou zahraniční politiku tak, abychom se s ní opět mohli bez problému ztotožnit.
OTÁZKA | Petr Císařovský
Vážený pane profesore,
začnu hned otázkou, proč jste se připojil do protestní hladovky?
Je skvělé, že máme třeba svobodu dobrovolně hladovět? Neposmívám se, také jsem držel hladovku proti amer.radaru 22.6.2008.
Velice mi záleží na tom, aby v ČR už žádná cizí vojenská základna nestála.
Nesnáším však stoupající pocit bezmoci, kterému se však stále snažím bránit.
Mít cizí armádu v zemi znamená zbavit se státní svrchovanosti a suverenity. Tedy v praxi: Pokud by v naší zemi došlo k postavení amer.voj.základny, pak cokoli bude chtít vláda ČR navrhovat, schvalovat a vykonat, bude přitom zároveň myslet na to, jestli se to bude nebo nebude líbit vládě USA.
Peníze od USA nepotřebujeme.Když snížíme výdaje na zbrojení, budeme mít vlastní peníze na financování potřebných a mírových činností . Výdaje státu na vojenské účely jsou tím, co odčerpává peníze na potřebnější oblasti.
Humanisté a další rozumní, mírumilovní a prozíraví lidé vědí, že více zbraní a více dalšího vojenského vybavení není zárukou míru a bezpečnosti. Je to přesně naopak.
Zbrojení jen vyčerpává státní rozpočet a snižuje schopnost státu zajišťovat životní priority - školství, zdravotnictví, vědu, kulturu, zamědělství atd.
Nemám ve zvyku fňukat a nečinně přihlížet, když je nějaký problém.
Věřím, že více rozumných lidí - více rozumných hlav najde účinné a pro lidi v ČR nezbytné řešení.
Rizika přítomnosti amer.radaru jsou veliká - zdraví a životy poškozující záření, útoky mstivých fanatiků za umožnění stavby US základny - masakry obyvatel, na základně budou moci být drženi a mučeni nepohodlní lidé a další!
Vpád amer. armády do Iráku v roce 2003 je zločineckým aktem! V důsledku války je již ohromné množství lidí v Iráku zmasakrováno a doživotně zmrzačeno! Na straně USA jsou ovšem také ztráty lidských životů a doživotně zmrzačení lidé. Tak to holt ve válce chodí.
Kdyby vláda USA rozhodla o napadení nějaké zeměpisně bližší země, možná by naše vláda se stavbou US radaru nesouhlasila. Ale co je naší vládě do vzdálených a zmasakrovaných Iráčanů, že?!
A naše vláda opravdu nevnímá plány USA na další vojenskou akci? Teď vláda USA pracuje na tom, aby byl za nepřítele označen třeba Írán.
Moje druhá otázka je: Co je podle Vás potřeba dělat a udělat, aby ke stavbě radaru nedošlo?
ODPOVĚD | 20:30
Dobrý večer,
vyjádřil jsem se vlastně již ve své předchozí odpovědi - radar nechci, protože nevím, proti komu by nás měl chránit. Tvrzení, že se nás chystá přepadnout Írán, je směšné a připadá mi jako test toho, kolik toho jsme ochotni spolknout. Souhlasím s vámi, že vpád do Iráku byl flagrantním porušením mezinárodního práva. Kdyby skutečně fungoval systém mezinárodního práva, museli by skončit ti, kdo jsou za to zodpovědni, v Haagu podobně jako třeba Miloševič.
Obávám se, že i kdyby se veřejnost "stavěla na hlavu", tak vláda si prosadí svou a dohodu o radaru podepíše. Pouze nějaké skutečně masové protesty (jako v listopadu 89) by to mohly změnit, ale nedělejme si iluze, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Není to "životně důležitá" věc. Spousta lidí si řekne, že se nakonec nic tak hrozného nestane, a třeba se to jednou bude hodit... Bohužel...
OTÁZKA | Richard Sinbártl
Dobrý den, myslíte si, že ta plánovaná základna USA v Brdech už tu bude natrvalo, smlouva-nesmlouva? Kubánský nekomunistický prezident totiž podepsal v roce 1903 s USA smlouvu o pronájmu Guantánama na 99 let, ale USA využívají Guantánamo dál i po vypršení smlouvy v roce 2002.
ODPOVĚD | 20:31
Dobrý večer,
to tedy věru nevím, ale řekl bych, že jakmile to tady jednou bude, tak už se toho asi těžko zbavíme...
OTÁZKA | Gabrielle12.D.T.H.
Milý akademiku a profesore Václave Hořejší,
sorry za překlepy a chybičky, které se mi vloudily v předchozím příspěvku. Tak tedy opravuji alespoň ty nejkřiklavější.
1. Vlastička Parkanová je v nejvyšší pohotovosti vycestovat do USA
k podpisům obou smluv v polovině července !!!
V červnu už by to naše zpívající zmodralá komsomolka nestihla i kdyby se moc snažila :-)
2. Stálo by vám osobně za to, prodat svoji duši a celý národ za kus žvance?
Jako malou náplast na rány za chyby a také pro zpestření dne vám posílám super odkaz na Wericha.
Kuk dolu :-))
Omluvou mi budiž skutečnost, že příspěvek jsem psala v obrovském presu a nezbyl žádný čas na kontrolu. 12. den soukromé hladovky proti radaru pouze o vodě v kombinaci s tropickým vedrem mi také dává pěkně zabrat...
Využiji nyní právo 2. příspěvku a zeptám se čistě ze ženské zvědavosti, co všechno si můžeme představit pod pojmem molekulární genetika? Jediná věc, která mě v této souvislosti vytanula na mysli, je klonování zvířat a lidí :-)) asi trošku málo, že? Mimochodem, zabýváte se vy osobně jakýmkoli klonováním? Upřímně řečeno, zrovna tato spešl profese mě zrovna nebere. Zdá se mi, že je to nemístné zasahování do přírody, vesmírného řádu a jeho zákonitostí. Trochu mi to zavání hrou na stvořitele a pána vesmíru. Můžete mi k tomu říci pár svých slov,
od pohledu velmi sympatický a milý akademiku a vědče?
Mějte se blahoslaveně, Gabrielle

http://youtube.com/watch?v=PSxPoE2kjgU
ODPOVĚD | 20:40
Molekulární genetika je věda, která se zabývá objasňováním molekulární podstaty dědičnosti. Důležitými výsledky jsou např. metody odhalování a léčby vrozených nemocí. Klonováním zvířat se na našem ústavu (bohužel) nikdo nezabývá, klonováním lidí se (bohudí) aspoň doufám nezabývá nikdo na světě.
Pokud byste důsledně nechtěla "nemístně zasahovat do přírody, vesmírného řádu a jeho zákonitostí", musela byste se vzdát např. antibiotik, moderní techniky, a asi i spravování zlámaných končetin - každý jistě má možnost odejít někam do sibiřské tajgy a žít tam bez nemístného zasahování do přírody, vesmírného řádu a jeho zákonitostí.
Já se mimochodem nezabývám molekulární genetikou (náš ústav má trochu nesprávný název, opravdovou molekulární genetiku dělají jen některé naše výzkumné skupiny)ů mým oborem je molekulární imunologie.
Pokud se chcete více poučit o tematikách, na kterých pracují naši pracovníci, podívejte se na:
http://www.img.cas.cz/main.php?lang=cz&subject=16
Více informací o mé práci, článcích, přednáškách viz:
http://www.img.cas.cz/mi/VaclavHorejsi/vh/
OTÁZKA | Anna Wetlinská
Dobrý večer, pane profesore!
Chtěla bych především využít příležitosti a poděkovat Vám za Vaše příspěvky na stránkách www.aktualne.cz, na které se vždy velmi těším.
Zajímalo by mě, proč jste se rozhodl "řetězit", zdali jste pouze pro přerušení jednání se současnou vládou USA a posečkání na dalšího prezidenta nebo jste proti radaru v každém případě a proč. Myslíte si, že současný Parlament nemá politický mandát k takovému rozhodnutí a otázka by měla projít referendem? Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.
ODPOVĚD | 20:47
Dobrý večer, paní hlasatelko,
jsem rád, že jsme ve stejném řetězu! Myslím, že odpovědi na vaše otázky jsem napsal už předchozím tazatelům.
Pro mě by ten radar byl přijatelný pouze tehdy, pokud by existovalo reálné, věrohodné nebezpečí, proti kterému by mohl nás nebo naše spojence chránit. Mysklím, že tomu tak není. Byl bych zatím spokojen s tím, aby se počkalo na novou americkou vládu - kojím se totiž nadějí, že zahájí úplně novou éru v politice, že zase budeme moci Ameriku vnímat pozitivně a ne jako potenciální hrozbu pro světový mír.
Souhlasím, že současný parlament a vláda založená na přeběhlících nemá k rozhodnutí dostatečně silný mandát.
Srdečně Vás zdravím.
OTÁZKA | Jarek Kratochvíl
Vážený pane profesore, děkuji za Vaše nemlčení a otevřené vyjádření Vašeho názoru. Nemyslíte, že je dnešní doba hodně podobná minulému režimu v tom, že se lidé bojí vystopit a říct svůj názor, ať s obav o ztrátu zaměstnání či, že ho budou nekteří v jeho okolí degradovat?
ODPOVĚD | 20:50
Dobrý večer,
bohužel lidé se asi opravdu bojí veřejně vystoupit a říci svůj názor; drží se "osvědčené" zásady "já neříkám tak ani tak, a na má slova tedy určitě dojde".
Myslím ale, že je to zbytečné - jsem přesvědčen, že přes všelijaké problémy rozhodně máme svobodu slova a demokracii - a to je ZÁSADNÍ rozdíl oproti době před 20 lety. Je škoda, že lidé nevyužívají možností, které mají...
OTÁZKA | Květa
Dobrý den pane Hořejší, čím to je, že není skoro vůbec slyšet hlas akademiků? Je to přece inteligence našeho národa! Místo toho probíhá jen přehlídka hesel hodné tak akorát reklamy na nějaký produkt či oblbovací politikaření pánů u moci, kteří se tváří jak odborníci a dělají z lidí blbce.
ODPOVĚD | 21:04
Dobrý večer,
ano naprosto sdílím Váš názor, velmi mě mrzí pasivita akademiků. Jen málokdy se stane, že se někdo z nich proti něčemu (resp. pro něco) ozve, ještě vzácněji se ozve celá skupina.
Já se za sebe snažím chovat trochu jinak - viz třeba:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=887#more
http://www.img.cas.cz/mi/VaclavHorejsi/vh/Novinove_clanky_a_rozhovory.htm