Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Janem Neoralem

Starosta obce Trokavec, která leží v blízkosti plánovaného radaru v Brdech, dlouhodobý odprůrce tohoto projektu a člen Ligy starostů proti radaru Jan Neoral se zúčastní řetězové hladovky v sobotu 28.6.2008. Od 18 hodin bude odpovídat na vaše dotazy, které můžete pokládat již nyní.

položených otázek: 7
Položené dotazy
OTÁZKA | Z (jeden ze 70 % obyvatel ČR, který je proti vstupu US Army do Č
Dobrý den, co říkáte pane Neorale kampani, kterou vede proti Janu Bednářovi a Janu Tomášovi časopis Reflex? Hlavní osobou této kampaně je (prý) novinář časopisu Reflex a propagátor drog J.X.Doležal, který v tomto časopisu lže.
http://www.reflex.cz/Clanek32795.html
J.X.Doležal svoje lhaní postavil na tom, že se v Reflexu trvale otírá o Jana Tamáše a Jana Bednáře a pořádá proti nim v Praze provokace. J.X.Doležal nestydatě lže o způsobu jejich hladovky. J.X.Doležal tvoří články pro časopis Reflex a pravděpodobně spoléhá na to, že jeho opakovaná lež bude přijata jako pravda. Časopis Reflex mu na tuto lež přistoupil. J.X.Doležal nemá na to, aby poctivě dodržel svou (prý) hladovku na podporu vstupu armády USA do ČR a choval se jako chlap (?) a tak svoje vaření a konzumace potravin prezentuje jako hladovku a nestydatě podsouvá svoje způsoby Janu Tamášovi a Janu Bednářovi.
J.X.Doležal by se měl podívat, co nastartovali tito dva lidé a jaký mají ohlas a podporu v ČR a ve světě. J.X.Doležal projevuje servilitu k Američanům. Lezení do zadku cizákům bylo v Čechách vždycky v opovržení, ale J.X.Doležal to stále ještě neví. Měl by asi přestat hulit drogy. J.X.Doležal propagátor vstupu US Army do Čech zatím mnoho nedokázal. Od něj se každý asi distancuje, protože kdo chce být spojován s drogami?
Jan Tamáš a Jan Bednář, tito dva skvělí lidé, ukončili svou hladovku po opakovaných výzvách a na nátlak veřejně známých osobností, které jim přislíbily podporu a tuto podporu úsilí proti vstupu armády USA do ČR také nyní masivně a veřejně prezentují.
Byl jsem pane Neorale na jedné diskusi s Vámi a od té doby si Vás velmi vážím. Na shledanou.
ODPOVĚD | 17:52
O Reflexu mám nevalné mínění. Pan J.X. Doležal mě nezajímá vůbec - právě pro jeho výstřelky, ať se již týkají drog, článků, a podobně. Nemám nic proti názoru jiného, ale osobu tohoto pána nechci oslovovat, považoval bych to za svou degradaci. Svůj názor ať si dál nese. Já ho ale nemusím.
OTÁZKA | Marie Macháňová
Vážený pane Neorale,
srdečně Vás zdravím. Coby vytrvalý a neochvějný protestující a odpůrce proti amer.voj.radaru máte podporu nejen od obyvatel v Brdech, ale od cca 70% lidí z celé ČR. Téměř 3/4 občanů nechceme žádnou cízí vojenskou základnu kdekoli v České republice!
Amer.základna by se stala pouze příčinou a zdrojem velkých potíží a obrovských rizik:
1/ Záření z radaru poškozuje všechno živé - to platí jak pro lidi v letadlech, na rogalech, pro parašutisty, tak pro létající živočichy - např. ptáky. Dále zdraví a životy ohrožuje záření, které se odrazí od letadel neznámo kam na zem.
Toto dokládá vyjádření např. radiolokačního experta Ing.Milana Hlobila / video - rozhovory na těchto stránkách /
2/ Radar je možné použít jako zbraň.
Fyzik RNDr.Petr Pokorný, CSc. z AV ČR informuje, že účinnost radaru lze zesílit tak, že dojde nejen k destrukci, ale dokonce k vypaření zasažené lokality!
Vyjádření tohoto vědce je v online chatu v odpovědi na závěrečnou otázku, také na zdejších stránkách www.nenasili.cz
3/ Na amer.základně mohou být drženi a mučeni nepohodlní lidé
4/ Česká republika se stane potenciálním cílem tzv. teroristů:
Zlovolné a kruté jednání americké vlády - viz např. současná zločinecká válka v Iráku s již cca milionem zmasakrovaných Iráčanů ,mužů, žen, dětí, starých lidí - vyvolává touhu po odvetě.
Určitě by pak nastalo masakrování lidí v ČR za to, že dopustili umístění amer.voj.základny ve své zemi. Obvyklými místy takových masakrů jsou ta, kde je hodně lidí : metro, autobusy, vlaky, stadiony, letištní haly a jinde.
5/ Také je možný přímý útok na radar.
V článku s názvem "Pohledem ministra" z 26.6.2008 - viz články bloggerů zde - je popsáno setkání ministra zahraničí ČR K. Schwarzenberga a jednoho senátora s lidmi z měst. části Prahy 6 v pondělí 23.června 2008.
Alarmující pro mě je sdělení onoho senátora, který pokládá za prioritní co nejdříve podepsat smlouvu o radaru mezi USA a ČR, protože to pro ČR zajistí poskytnutí již předem dojednaných nějakých výhod od USA.
VLÁDA ČR JE OCHOTNA ZBAVIT STÁT SVÉ SUVERENITY A SVRCHOVANOSTI!
Když se sníží výdaje na zbrojení, bude mít ČR dost peněz pro potřebné oblasti - školství, zdravotnictví, kultura, ekologické zemědělství atd.
Má nám být něco poskytnuto od USA za to, že na území našeho státu umístíme americké vojáky a americkou vojenskou základnu s tím, že o použití radaru a o provozu základny budou rozhodovat pouze Američané !!!
Ziskuchtiví a hrabiví lidé ze zbrojařských firem neváhají vyvolávat války kdekoliv na světě, aby se zvyšovaly jejich zisky z prodeje zbraní a vojenských systémů , aby geometrickou řadou rostlo množství peněz na jejich bankovních kontech, zatímco mnoho lidí na světě přežívá od výplaty k výplatě!!!
Pane Neorale, co je podle Vás potřeba konkrétně dělat a udělat, aby k podpisu chystané smlouvy ani k postavení amer. základny v ČR nedošlo?
NEPODEPSAT SMLOUVU ZPůSOBÍ MENŠÍ PROBLÉM, NEŽ ODSTOUPIT OD SMLOUVY PODEPSANÉ. ZA NEDODRŽENÍ SMLOUVY BUDOU JISTĚ VÁŽNÉ SANKCE !
To uvedené setkání ministra a senátora s lidmi je však také dokladem, že vládě záleží na tom, jaký postoj k radaru lidé mají. Vláda a někteří poslanci a senátoři začínají chápat, že je špatné znepřátelit si vlastní občany - své voliče.
Podzim a další volby tu jsou za chvíli.
Přeji Vám a všem lidem z Ligy starostů proti radaru mnoho pohody, radosti, síly, odvahy a optimismu.
ODPOVĚD | 18:00
Souhlasím s tím, co uvádíte, vážená paní Macháňová. A k tomu, co je třeba udělat, aby aby nedošlo k podpisu?
No, já říkám od loňského jara, že naprosto nezáleží na tom, co náš premiér podepíše. Je tu parlament, americký Kongres, Polsko, Evropa, evropští Zelení, občané. To jsou karty do hry!
Přání jednoho nadutého a národ přehlížejícího pána nic neznamená, pokud v řadě stojí aspekty, které vyjmenovávám - a to ještě nejsou všechny. Víte co? Počkejme si a uvidíme. Já tvrdím, že tu radar nebude - a brzy ani ten pán. Právě i proto, co říkáte níže i Vy: že volby se blíží. A děkuji za přání příjemných věcí.
OTÁZKA | Gabrielle7.DTH.(7. den totální hladovky proti radaru)
Krásný den, nesmírně milý, sympatický, statečný, odvážný český lve a bojovníku za svobodu a za mír. Hluboce se skláním před vaší nádhernou bytostí, která nám všem svítí na cestu a dodává sil k dalším bojům proti rusácké (sorry, překlepla jsem se), teď je to pro změnu usácká vojenská základna.
Milý Jene Neorale, jak vy sám vidíte vysoce hanebnou, nízkou a podlou špinavou práci, která má zřejmě za cíl pouze rozklad a rozkol v soc.dem. straně, diskreditovat jejího předsedu Jiřího Paroubka a poté dosadit buď do čela soc.dem. nebo přímo celého státu jako prezidenta ODSáckého rektálního alpinistu a tvůrce odporného hybridu Velké koalice ČSSD + ODS Miloše Zemana? Podobně ohavnou činnost nám předvedl již v prezidentských volbách. Pan Šlouf , zřejmě tajný agent ODS a M. Zemana , by měl pro blaho této země co nejrychleji zmizet z politického i veřejného života, protože své straně i celé zemi obrovsky škodí.
Ptám se vás proto, že sám kandidujete za soc. dem.v krajských volbách za město Plzeň. Jak vy sám vidíte budoucnost této strany a případnou povolební spolupráci se stranou národní katastofy a zrady ODS? Budete se angažovat za referendum, pokud se dostanete do aktivní politiky a budete tlačit soc. dem., aby radar vypověděla, pokud by došlo ke katastrofickému scénáři a radarové smlouvy byly nedej Bože podepsány i ratifikovány parlamentem?
Přeji všem dobrým Čechům ať nám stále září na cestu to vaše originální a velmi silně zářící Boží slunce v duši. S obrovskou úctou před statečným hrdinou zdraví Gábina
ODPOVĚD | 18:07
Děkuji za podporu. Paní Gabriello, já - abych řekl upřímně - nemusím ani levici, ani pravici. Přesto je mi bližší poněkud strana, která se věnuje sociálním věcem poněkud zřetelněji, než ta pravicově koaliční trojstrana, která odírá nás všechny a svým prominentům přidává. (Mám na mysli Vašich okolo sedmnácti tisíc, které Vám podle tisku reforma měsíčně přinesla navíc, pane Topolánku...).
Kandiduji ne za ČSSD, ale na kandidátní listině ČSSD - a to je trošku rozdíl. Chci zůstat svůj a proto nekomentuji spolupráce stran a jejich příští programy. Jasná odpověď: Chci bojovat za referendum - a to nejen k radaru - a chci se věnovat seniorům. V oblasti politiky komunální.
OTÁZKA | Vojta Skalický
Dobrý den, jsem rrád, že jste se taky připojil k řetězové hladovce. Chci se zeptat, zda plánujete jako starostové opět nějaký protest? V případě, že smlouva o radaru projde i parlamentem, nemyslíte že by pak bylo potřeba obsadit lidmi z Brdska místo, kde by měl radar stát? Myslím, že když lidé místo zablokují, mohlo by se účině zabránit bagrům ve stavbě. V maďarsku se to lidem povedlo! Díky za odpověď a ať se Vám dobře dohladoví.
ODPOVĚD | 18:20
Děkuji za podporu. Protesty plánujeme. Právě dnes odpoledne jsem se účastnil jednoho širšího sezení odpůrců radaru, a hodláme podpořit jejich akce. Uvidíte, nemohu předbíhat.
Nemyslím, že bychom volili my jakoo starostové nějaké obsazování míst a podobné akce. Naše síla , jakožto samosprávy, spočívá v tlaku na ty arogantní politiky koalice přesně zákonnými postupy. A zveřejňováním jejich lží, arogance, výmyslů a hloupostí, které oni trousí v domnění, že šéfují národ hlupáků. Odkrýváním toho, kdo vlastně jsou. Jak s lidmi jednají. Vezměte si například premiéra: vystrkování vztyčeného prostředníku do kamer. Vondra: mávání jeho zviženého prstíčku do sálu v Borovně na diváky, pokřikování na ně a zesměšňování závěrů a varování člověka, který na akademii obrany 40 let radary vyučuje. Bursík: Absolvent už několika politických stran, příroda mu může být ukradená, v honbě za udržením si moci a funkcí jde i proti závěrům vlastní strany. Parkanová: Dáma, která se na MO ocitla něčím omylem, trapná servilní zpěvačka, která zvěři do cesty staví 3 kilometry žiletkového drátu a tvrdí, že tam už stejně žádná není, protože vojáci křičeli...
Cyril Svoboda, který nemá o radaru ani tu nejmenší páru, oo to víc o něm vědecky mluví.
To jsou politici, kvůli nimž není nutné někde něco obsazovat. Ti se potopí sami. Svým jednáním. Uniklo jim, že monarchie skončila s Habsburky (- říkám to dobře, historici)?
OTÁZKA | Peťule
Milý Honzo, vydržte a nedejte se! Jak se cítíte? Nesnaží se Vás zastánci radaru nějak zastašit? Kde berete sílu? Mejte se krásně, Péťule
ODPOVĚD | 18:23
Děkuju. Cítím se výborně.
Protože se ukázalo, že naše teorie z ledna 2007 se změnily v pravdu, která je stejná. A vládní bláboly , denně se už 16 měsíců měnící, se kácí - a s nimi i ti politici, co se domnívali, že budou v těch křeslech navěky.
Ano, straší mě. Naší lodi vlhko neuškodí... A sil máme dost. Dík a zdravím.
OTÁZKA | Vít Suchomel
dobrý den, pan Tamáš se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že radar je sice zcela nefunční systém, avšak zcela narušuje strategickou rovnováhu, a to tím, že je předvojem desítek vojenských základen USA (viz http://www.nezakladnam.cz/cs/1125_online-s-janem-tamasem). Chtěl bych se zeptat, jestli také očekáváte vybudování desítek základen USA na našem území, případně v jakém časovém horizontu k němu dojde, dále jestli může nefunčkní systém narušovat strategickou rovnováhu, jak tvrdí pan Tamáš, nebo jestli pan Tamáš lže. děkuji
ODPOVĚD | 18:33
Radar je vskutku ne zcela funkční a ne zcela účinný systém (Viktoria Samson, analytička centra obranných informací v Massachusets USA, Ian Davis, britská informační obranná služba, oba v červnu v projevech v Brusellu. Philip Coyle, náměstek min. obrany USA a šéf zkoušek raketových zbraňových systémů USA do r. 2003, a mnoho jiných). Narušuje podle názoru odborníků i politiků vážených jmen strategickou rovnováhu.
Neuniklo Vám, že američané skutečně hovořili o "dalších základnách v ČR", jichž se jurisdikce (v plánovaných smlouvách o radaru) měla týkat, tedy nejen radaru? A psalo to v tisku i na webu MO ČR, nejsou to tedy drby.

Jestliže namířím na pokladní v bance repliku pistole z plastu a ono to nebude poznat, že je to replika, ohrožuji tu pokladní a lidi okolo? Sakra samosebou, že ano - a někdo mě možná i zastřelí, protože bude hájit svůj život, ne? Instalovaný systém je nebezpečný a ohrožující, ať funguje na 8 %, či na 89 %, ne? Takže pan Tamáš nelže.
OTÁZKA | Jarmila Duchoňová
Dobrý den, pane starosto, v pořadu Václava Moravce jste řekl, že jste se svých voličů zeptal na názor o radaru a položil jste otázku, koho se zeptali poslanci a senátoři, když žádná strana radar ve svém volebním programu neměla. Nějak mi uniklo, že by Vám na to někdo odpověděl, i když odpověď se sama nabízí. Názornou ukázkou je věta pana předsedy vlády, že o radaru nejedná s našimi občany, ale s USA. Děkuji Vám za Váš statečný postoj a přeji hodně sil do dalších bojů.
ODPOVĚD | 18:46
Paní Duchoňová, neuniklo Vám to, on na to totiž opravdu nikdo neodpovědě. Pan Cyril Svoboda začal dlouhý blábol o ničem, až ho pan Moravec usměrnil, že se děti mají dočkat své nedělní pohádky, tak přestal. Neřekl nic, jako obvykle, nemá totiž co.
Pan Bursík se čílil, že si ho pan starosta Trokavce dovolil vzít vůbec do pusy, a pak vypočetl, co vše už američané sepsali o přírodě a co ve smlouvě v devíti bodech bude záslužného pro přírodu. Že radar zdevastuje a zničí brdskou přírodu, je mu jedno. A chtěl jsem se jej zeptat, kdo ta opatření sdělí zvěři a ptákům - například, aby čáp černý, volavka, orel mořský a ostatní nelétali v radarovém paprsku, který zabíjí - jenže nešel v jeho monologu zastavit. Prostě politik, který, když žvaní, nese nelibě, když někdo oponuje a předkládá fakta.
A to další? No, milá paní, i já doufám, že až národ ve volbách vyrazí s panem premiérem Topolánkem a jeho arogantní partou dveře, vláda USA mu nebude nic platná.
Osobně jsem pak přesvědčen, že u něj obzvláště platí, že tak dlouho se chodí s vystrčeným prostředníkem se džbánem pro vodu, až sám do jámy padá...
K tomu mu dopomáhej (národ).
Děkuji za podporu.