Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Annou Šabatovou

Mluvčí Charty 77, vysokoškolská pedagožka na FF Univerzity Karlovy Anna Šabatová se zúčastnila řetězové hladovky v pátek 27.6.2008.

položených otázek: 5
Položené dotazy
OTÁZKA | Gabrielle5.D.T.H.(5. den totální hladovky pouze o vodě)
Krásný den, milá a dobrá duše Anno Šabatová,
experimentální fyzik George N. Lewis z Cornellovy univerzity v Ithace napsal spolu s Theodorem A. Postolem, profesorem technologie a národní bezpečnosti na Massachusetts Institute of Technology (MIT), článek o plánovaných protiraketových základnách ve střední Evropě mimo jiné toto:
Každý stát, který by chtěl s USA soupeřit , musí být schopen Američanům oponovat ve ,,hvězdných válkách“. V případě konfrontace se k vítězství přiblíží ten, komu se mimo jiné podaří rychle zničit i radarové základny, jako by měla být ta v Brdech. Nepřítel by likvidaci radaru věnoval velkou ,,péči“. Česká republika se horlivě dere na exponované místo v globálním obranném systému USA, ačkoli nemá prostředky na vlastní obranu v tak nebezpečném postavení. Kde se najednou vzala taková velkorysost vůči spojenci, která hraničí se sebevražedným nasazením??? Viz celý článek:

http://www.nezakladnam.cz/cs/1130_antidruzicovy-radar-cil-na-odstrel

Naše vláda a všichni proradaristi mají oči a nevidí, mají uši a neslyší a nebo nechtějí vidět a nechtějí slyšet. Je mi jich hluboce líto, protože jsou nevědomí a z hlediska jejich dalšího duchovního vývoje si strašlivě ubližují. Nicméně jim to nedává vůbec žádné právo stáhnout spolu se sebou do hlubin neštěstí a smrtelného nebezpečí celý národ, který si to ani trochu nezaslouží.
Někteří proradaristi jsou jenom nevědomí a nevědí co činí, jiní to vědí až moc dobře a za mísu šošovice raději zabijí svoje svědomí i duši. A to je to nejhorší co se jim může stát a také se to velice často stává. U vládnoucí strany ODS je to vůbec typické. Vláda ODS spolu s národní frontou jejich přisluhovačů se svojí vysoce nehumánní a proti 70% vlastního národa válcující brutální politikou si vidí tak akorát do vlastní kapsy a do vlastního břicha, jinam ne. To jim nedochází, že si kopou svůj vlastní hrob? Pokud nadále půjdou proti 70% národa, který si takovou politiku nepřeje a radar rozhodně odmítá, můžou si být 100% jisti, že skončí na smetišti dějin. ODS mě vůbec nepřekvapuje, u ní to už začíná být tak nějak v módě, spíš jsem zděšená ze strany KDU a zelených, které jsem dříve volila. Pokud budou nadále tak vehementně prosazovat radar, můj hlas a troufám si říci, že hlas i všech dalších protiradaristů už nikdy neuvidí. Ani v těchto volbách, ani v žádných dalších. Něco podobného se totiž nezapomíná. To je prostě jejich morální i totální konec.
Nejvíc mě ovšem bolí skutečnost, že na stranu velmocenské a militantní politiky USA se postavil i dřívější humanista Václav Havel, ke kterému jsem před pádem komunismu vzhlížela pomalu jako k národní ikoně. Jaké obrovské zklamání a rozčarování mně a všem humánně založeným Čechům připravil tento člověk. Copak nechce vidět skutečnost, že mnoho removovaných zahraničních expertů a vědců, kteří se do hloubky zabývali incedentem z 11.9. zcela nepokrytě hovoří o řízené demolici? Svědectví od A. Russo také mluví za vše, (odkazy viz v předchozích on-line diskusích). A právě tento ďábelský čin proti vlastním lidem vyvolal válku v Íráku, kde kvůli ne zrovna moc úspěšné americké honbě za ropou padlo už těměř milion lidí. Mučení politických vězňů, Havlovi také nevadí. To si už ani nevzpomíná na vlastní storry, kdy byl nevinně zavírán z politických důvodů? Není mu ani trochu líto nevinných obětí prý "teroristů" v amerických lágrech, kteří tam skončili podobně jako on také z politických důvodů?? Tomu teda říkám obrat o 180 stupňů směrem od světla k totálnímu zatmění ducha až k naprosté temnotě. Jediné vysvětlení, které se samo nabízí je to, že se snad zapletl se svobodnými zednáři. To jsou totiž ti nevětší velmistři ve vymývání mozků. Je pan Václav Havel skutečně svobodným člověkem, nebo je dokonce přímo on sám svobodný zednář?
Můžete mi Anno tuto domněnku potvrdit nebo vyvrátit?
Milá paní Anno, pokud se s tímto člověkem, bývalým taky chartistou uvidíte, mohla byste mu doporučit, aby si přečetl tuto diskusi a pokusil se alespoň trochu zpytovat své svědomí, pokud mu ještě nějaké zbylo?
Mohla byste se třeba vy sama osobně pokusit na něho zapůsobit a trochu mu pomoci vrátit se zpět ke světlu?
To, co se stalo s duší Alexandra Vondry, tak tady také přestává rozum stát. To je další hodně smutný pohled na bývalého chartistu s tělem i duší obrostlou hloupostí i sádlem, které z něho přímo teče...
Jsem nesmírně poctěna a potěšena vaší cennou a nádhernou přítomností bytosti, která si zachovala svoji tvář, lidskost, citlivé svědomí a rovnou páteř. Máte obrovskou úctu všech dobrých Čechů. Slunce ve vaší čisté a krásné duši ať vám stále září na cestu. Díky, díky a ještě jednou srdečné díky. Posílám vám ty samé písničky adresované panu Janu Křečkovi o demokracii od Karla Kryla. Mimochodem, jak se vám líbí žít v moderní české demokracii? Naplňuje tato demokracie odkaz charty?
Ta druhá písnička je o Íráku. Obě se dají poslouchat mnohem víckrát než jen jednou. Kuk dolu :-))

PS: ještě vzkaz milému Janovi Křečkovi. Svět drží pohromadě a před jeho totální zkázou jenom modlitby, meditace a všeobjímající láska a moudrost duchovních mistrů a jejich žáků s velkou pomocí duchovních bytostí "Shora", které se většinou konaly a nadále konají buď někde na poušti, nebo v klášterech, či v jeskyních a v naprosté chudobě. Často se tak děje v úplné samotě, v odloučení od světa. V této podobě je to mimochodem nejčistší, nejúčinnější a nejsilnější.
Osobně o popularitu v tomto českém mediálním bahně, kde cca 90% novinářů je vysoce agresivně založených a na hladovkáře se vrhají jako hladoví vlčáci na kořist jenom proto, aby se jim před očima veřejnosti mohli vysmívat a přirovnávat je k teroristům a zaprodancům ruských tajných služeb, tak o něco tak ubohého a nízkého vůbec nestojím. Milý Jene, díky za starostlivost, ale tato má hladovka bude tak dlouhá, jak bude potřeba. Třeba se ještě v někom pohne kousek toho zasutého svědomí a třeba taky ne. Jsem připravena i na tuto eventualitu. Gabriela

http://www.youtube.com/watch?v=biKdHbwaljs

http://www.youtube.com/watch?v=duTsaHJGWlM
ODPOVĚD | 17:25
Vážená paní Gabrielo,
díky za Vaše slova uznání. Když jsem si přečetla Váš příspěvek, zdá se mi, že nejvíc Vás mrzí, že Václav Havel se vyjádřil pro radar. I mne to mrzí. Mám ho totiž ráda. Vždy si budu pamatovat, že v roce 1979, kdy byl ve vyšetřovací vazbě s mým mužem a dalšími přáteli, odmítl vystěhování do USA, kde mu nabízelo známé divadlo na Brodway, že tam může působit jako dramaturg. Státní bezpečnosti tehdy moc záleželo na tom, aby odešel, jistě by ho pustili. Odmítl to, a nechal se spolu s mým mužem a dalšími odsoudit do vězení. Nelze to dodatečně prověřit, ale jsem přesvědčena, že kdyby tehdy odešel, dostali by ti zbývající ještě vyšší tresty. Je to prostě tak, že můžeme mít někoho lidsky rádi, a při tom s ním v některých politických otázkách zásadně nesouhlasit. A to je tento případ. No a na Vaši otázku ohledně svobodných zednářů odpovídám, že si nemyslím, že by postoje Václava Havla utvářeli svobodní zednáři. Poslední dobou se vítáme velmi letmo a není nikdy prostor na delší diskusi. Ale sama bych si přála s ním o některých věcech (a také o radaru) diskutovat do hloubky.
Anna Šabatová
OTÁZKA | Anna Wetlinská
Vážená paní Šabatová,
dá se předpokládat, že znáte pana Václava Havla nejen dlouho, ale nejspíše také přinejmenším dobře. Mohla byste mi pomoci pochopit, jak se z člověka až s mesiášskými sklony: nechal vypustit všechny vězně včetně vrahů, recidivistů, pedofilů...abychom měli "všichni stejnou šanci"(komentář, když dovolíte, si odpustím), uzavřel zbrojní závody, takže mu západ pochopitelně velmi velmi tleskal, protože si okamžitě rozebrali trhy se zbraněmi, ale na Slovensku se zvýšila nezaměstnanost(zřejmé naivity, jakkoliv dobře myšlené); člověk, který přemýšlel o zrušení všech vojenských paktů - nápad velmi dobrý, ale nic pro něj neudělal; jak se tedy z tohoto člověka, kterého jsme měli za humanistu, stane někdo s tak militantním slovníkem i skutky? Vahou své osobnosti válečné činy, které podporuje, také ospravedlňuje (humanitární bombardování, preventivní válka...), o takových věcech, ze kterých běhá mráz po zádech, mluví jako o normálním způsobu řešení mezinárodních konfliktů!!! I když už nebyl prezidentem, dělal vše pro to, aby válka v Iráku co nejdříve začala, nevadilo mu, že USA porušily mezinárodní právo, porušují Ženevské konvence, mají arogantní, sebestřednou, pro planetu zničující zahraniční politiku. Podporoval, že šli do války bez schválení Rady bezpečnosti OSN, protože tato organizace už je prý přežitek? Jak to, že se za to alespoň neomluvil a jen řekl, ře se holt nemělo argumentovat atomovými zbraněmi, ale absencí demokracie? Vždyť musí vědět, že demokracie se nikdy a nikam nedá přinést válečným tažením, nota bene od samého začátku postaveným na lživých argumentech. C. Powell, kterého na poslední chvíli "nastrčili", aby v OSN vysvětlil, že skutečně mají důkazy (v době, kdy přesun armády, který stojí miliardy dolarů, už byl dokonán a čekalo se jen, kdy se do toho půjde, byť i bez OSN, takže šlo jen o pouhou formalitu), se za to, že dovolil, aby byl zneužit, hluboce kál a stydí se za svůj čin. Pan Havel pokračuje dál...teď dokonce odmítá i referundum o radaru, i když ví, že litera Ústavy, pokud bude schválen Parlamentem, je sice naplněna, ale nikolic d u c h Ústavy. On to přece ví, ví, že poslanci k tomu nemají politický mandát. Čím se ospravedlňuje, čím se omlouvá, odkud ten nekritický vztah k USA? (Amerika teď je přece jiná než Amerika jeho mládí; a doufejme, že v budoucnu bude opět jiná???)
Pan Havel mi přijde jako tragická postava, která podstatnou částí svéhu působení v politice popírá vše, co udělal předtím.
Děkuji Vám za odpověď a přeji vše dobré.
ODPOVĚD | 17:32
Vážená paní Wetlinská,
vidím, že i Vás velmi trápí, názory pana Václava Havla. Já Vám vysvětlení jeho názorů poskytnout při nejlepší vůli nemohu. Mé názory na mezinárodní bezpečnost jsou prostě jiné než názory Václava Havla, v jiných věcech se zase shodneme. Tak to na světě chodí.
Anna Šabatová
OTÁZKA | Marie Macháňová
Vážená paní Šabatová,
coby aktivní disidentka před rokem 1989, v nedávné době spolupracovnice ombudsmana ( a jistě je řada dalších Vašich dobrých skutků ) si zasloužíte upřímné a velké díky za to, co jste pro skutečné demokratické hodnoty vykonala a stále děláte - viz Vaše dnešní účast v protestní hladovce.
Také nemám ráda plané řečnění bez potřebných a reálných činů.
Jistě si uvědomujete všechna velká rizika, která hrozí v případě, že k postavení amer.voj.základny v ČR dojde.
Protože tyto stránky a chaty může číst někdo, kdo je teprve dnes objevil, stručně ta největší rizika uvedu:
1/ Záření z radaru vážně ohrožuje zdraví a životy - lidí v letadlech, lidí na zemi z odraženého záření z letadel na různá místa na zem, rogalisty, parašutisty, létajících živočichů - hlavně ptáky - viz sdělení Ing.Milana Hlobila - zde ve video-rozhovorech
2/ Záření z radaru lze použít jako zbraň - viz. vyjádření fyzika RNDr.Petra Pokorného / v chatu zde /,
Lze dosáhnout tak obrovský výkon radaru, že dojde nejen k destrukci, ale přímo k vypaření zasažené lokality!!!
3/ Je možné, že na základně budou drženi a mučeni nepohodlní lidé
4/ Naše země se stane potenciálním cílem tzv.teroristů - z nenávisti k vládě USA, která se dopustila zločinecké války vůči Iráku a tedy z nenávisti k lidem v zemi, která umožní stavbu amer.voj.základny na svém území - masakry lidí v metru, v autobusech, ve vlacích, v místech, kde je velké množství lidí - stadiony, letištní haly aj.
5/ Je reálný také přímý útok na radar
Naše vláda většinu občanů ve své zemi ignoruje.
Ale my občané tu nejsme pro nebezpečné hrátky vlády.
Paní Šabatová, co je podle Vás potřebné udělat, aby k postavení amer.voj.základny nedošlo?
Přeji Vám mnoho radosti, pohody, síly, odvahy a optimismu.
ODPOVĚD | 17:36
Vážená paní Macháňová,
ptáte se, co je třeba potřebné udělat, aby postavení k postavení americké vojenské základny nedošlo. Je třeba, aby občané dávali na jevo svůj nesouhlas a ve svém úsilí nepolevovali. Snad toho dosáhneme, když je nás tolik :-)
Anna Šabatová
OTÁZKA | Jiří Kulič
Vážená paní Šabatová, líbí se mi na Vás, že Vy, která se za minulého režimu jistě dobře neměla, na komunisty nenadáváte (to platí i o Vašem manželovi Petru Uhlovi) - na rozdíl např. od zpěváka Bobka, který za minulého režimu (konkrétně v květnu 1988 v tehdejším PKOJF) zpíval pro Miroslava Štěpána a teď je signatářem protikomunistické petice. Zajímalo by mě, zda uvažujete, že byste někdy kandidovala na prezidentku. Tato země by si ženu-prezidentku zasloužila a Vám by ta funkce seděla, zvl. když se nestal prezident v r. 1989 Váš muž. Ten měl větší zásluhy na tzv. sametové revoluci, než měl Havel, díky zprávě o údajném mrtvém studentovi.
ODPOVĚD | 17:43
Vážený pane Kuliči,
neuvažuji o tom, že bych kandidovala na prezidentku, ale Vaše otázka mne potěšila. Aktuálně učím na Filozofické fakultě na katedře sociální práce a kandiduji za vyškovský volební okrsek jako nezávislá na kandidátní listině Strany zelených do Senátu. A nezávislá určitě zůstanu, nebojte se :-) Tak mi držte palce. Budu to opravdu potřebovat.
Anna Šabatová
OTÁZKA | Jiří Kopřiva
Dobrý den,paní Šabatová!
Vzhledem k Vaší podpoře odporu proti hrozbě instalace radaru v Česku jste se u mě zařadila mezi těch nemnoho známých osobností,které snesou označení disident(tj.člověk,smýšlející nezávisle,podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,tedy obvykle v rozporu s ,,oficiálním myšlením" establišmentu své země,člověk,který zastává své postoje veřejně,ačkoliv mu to nepřináší žádný osobní prospěch,ba dokonce mu tento postoj může v mnohém přitížit).
Václav Bělohradský mluví o selhání disidentů po konci studené války u nás,když lidé,kteří donedávna byli v silné kritické opozici proti starému režimu,svoji kritičnost náhle ztratili a stali se zaslepenými obhájci režimu nového,včetně všech nešvarů(a není jich málo),kterými nová doba nahradila nešvary té staré.Tito ,,disidenti" uvěřili pohádce o tom,že zvítězilo Dobro nad Zlem,dokonce,slovy již zmiňovaného pana Bělohradského, té nejvulgárnější verzi této pohádky,spočívající v tom,že se tak stalo zásluhou zbrojení hodného prezidenta Reagana...
Do jisté míry je pochopitelné,že každý člověk má určitou dobu sklon do jisté míry přehlížet nedostatky něčeho,s čím spojuje své naděje a co považuje jako celek za dobré,nebo to aspoň za dobré považovat CHCE.Mnozí lidé tak u nás byli v první polovině 90.let přímo fanaticky zbláznění do USA a všeho,co odtamtud pocházelo(ač jsem byl ještě dítě,tak se mi to už tehdy vůbec nelíbilo-bezohledný americký konzumní životní styl a povědomí o genocidě Indiánů přece jen nelze jen tak ignorovat),Spojené státy se v průzkumech oblíbenosti cizích zemí umísťovaly na čele...
Lidé si ale postupně sundávají růžové brýle z očí a objevují pravdu(nelze také přece donekonečna házet všechna negativa na starý režim)a v současné době,kdy mají více znalostí,zkušeností,potřebného odstupu a možností získat nezávislejší informace,se např. USA pohybuje v žebříčku oblíbenosti mezi vyspělými zeměmi na chvostu...
To platí pro postoje české veřejnosti,nikoliv některých ,,takydisidentů",jejichž prototypem je bývalý prezident Václav Havel.Pro tragikomickou změnu jeho postojů mám já osobně dvě možná vysvětlení-buďto jej ,,omámila" moc funkce,k níž se po listopadu 89 dostal,anebo bylo něco pravdy na tvrzení,jímž se jej snažil starý režim diskreditovat,totiž že je americkým agentem(ať již placeným,nebo z přesvědčení...).
Tímto trochu delším úvodem se konečně dostávám k otázce pro Vás-zajímalo by mě,jestli jste si i Vy prošla svým obdobím (promińte mi ten výraz),,slepé víry"v novou dobu,nový režim a vše,co s sebou přinesl?Pokud zní odpověď ano,pak která událost(i) či poznání Vás přiměly k tomu,že jste si uvědomila,že ne vše je tak růžové,jak se nám to snažili(a někteří stále ještě snaží!) namlouvat?(Hrozba umístění radaru je toho příkladem).
Děkuji za odpověď
ODPOVĚD | 18:41
Vážený pane Kopřivo,
ptáte se, zda jsem si také prošla obdobím "slepé víry". Dá se říci, že neprošla. Už před listopadem jsem měla kritický vztah i k západním společnostem, takže očekávání nebyla nikdy absolutní. Měli jsme hodně přátel z Evropy, s nimiž jsme vedli politické diskuse. Úsilí o sociálně spravedlivější společnost je pro mne dodnes výzvou. Další "protilátky" proti slepé víře jsem dostala hned několik týdnů po listopadových událostech, když nenávistný a zfanatizovaný dav napadal mého otce (jednou i fyzicky), protože byl do roku 1968 v komunistické straně. A to přesto, že můj otec byl za minulého režimu 2x vězněn za odpor proti normalizačním poměrům. Moje počáteční mírná skepse se tedy posílila.
Jsem však přesvědčena, že poměry lze zlepšovat. K velmi mírnému opatrnému optimismu mne vede i to, že sleduji situaci i v jiných zemích a vidím, že je co měnit. Nepůjde to ale bez aktivní účasti co největšího počtu lidí.
Anna Šabatová