Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Petrem Pokorným

RNDr. Petr Pokorný, CSc. je fyzik na Fyzikálním ústavě AV ČR, v.v.i., obor vakuová fyzika a hmotnostní spektrometrie plazmových výbojů pulsními magnetrony. Působil 6 let v zahraničí, z toho 2 roky na zahraniční universitě jako zahr. profesor. Podílel se i na návrzích konstrukcí vakuových systémů na zahraničních urychlovačích.
Publikoval několik článků na téma umístění vojenské základny USA v ČR a provedl jeden z prvních odhadních výpočtů vlivu a vlastností diskutovaného radaru na základě neúplných a zkreslených údajů publikovaných vládou a Ministerstva obrany.
„Jsem proti radaru jako zbytečnému, nebezpečnému a provokativnímu zařízení pro ČR a její občany. Odmítám vojenskou přítomnost cizích vojsk na našem území. Odmítám tvrzení jako fyzik o neškodnosti radaru, jak z hlediska technického, zdravotního, tak i morálního, na občany ČR.“

Petr Pokorný se zůčastnil řetězové hladovky v sobotu 21.6.2008. Video: rozhovor s Petrem Pokorným »


položených otázek: 8
Položené dotazy
OTÁZKA | Táňa
Milý pane Pokorný,
vážím si Vaší účasti v této akci, chci se zeptat, jak hluboko a jak široko diskutujete otázku umístění radaru v AV? Jakož i jiné otázky morální zodpovědnosti vědců? A Vaši kolgové rovněž pochybují o tvrzení, že radar je neškodný? Myslím teď zdravotně´a technicky, :o)
Děkuji za odpověď a přeji krásný den!
ODPOVĚD | 18:40
Vážená Táňo, vaše otázka, za kterou děkuji, je pochopitelně na místě. Nevím, jak o těchto otázkách diskutují v jiných odděleních našeho ústavu a určitě to nevím o jiných ústavech, ale tak jako o tom diskutujeme v naší skupině, myslím, že se diskutuje i jinde. Je to problém, který se týká nás všech – občanů ČR a tím také vědců a pedagogů vysokých škol. O morální odpovědnosti vědců lze široce diskutovat, ale většinou jejich vědecká činnost není dělána pro vojenská využití. To následuje později a na speciální objednávky vlád a politiků a již většinou ani ne u vědců, ale na vývojových pracovištích velkých vojenských průmyslových korporací. Co se týče škodlivosti radaru, kdo z vědců se nad tím zamyslí, ví, že to, co je nám oficiálně předkládáno, neodpovídá skutečnosti. Bohužel informace jsou nedostatečné, mlhavé, ale co je nejpodstatnější – většina občanů nechce cizí vojenské zařízení a vojáky na území ČR! Přeji též pěkný den.
OTÁZKA | Gabriela
Buďte zdráv, milý pane Petře Pokorný.
Pro nikoho neužitečné, ale naopak z hlediska bezpečnosti a zdraví lidí velmi nebezpečné radary se stavějí většinou někde na poušti, nebo na neobyvatelných ostrovech daleko od civilizace. Pokud tedy v Česku a vlastně přímo za rohem hlavního města Prahy radar bude, má se naše, ale i budoucí generace těšit na to, že budeme v dosahu 200 km a možná i mnohem větším celorepublikovém rozsahu houfně umírat na rakovinu, leukémii a další degenerativní nemoci?
Přeposílám Vám jako vědeckému pracovníkovi, který vidí do útrob těchto nebezpečných vojenských "hraček" asi mnohem hlouběji než občané, kterým se v tomto ohledu prostřednictvím médií viditelně lže a holá pravda se záměrně překrucuje velmi zajímavé názory, které v tomto směru zazněly v online rozhovoru s vrcholovou sportovkyní Yvettou Hlaváčovou:
Proti radaru jsem jednoznačně od prvních okamžiků. Zajímala jsem se o radar hlouběji a četla názory zahraničních politiků i vojáků, kteří radar obsluhovali a už jsou po smrti, nebo mají velké zdravotní problémy.
Já osobně jsem přesvědčena o tom, že radar bude mít katastrofální následky na naše zdraví. Možná pár let bude vše vypadat zcela normálně..,ale….Pokud chtějí,aby se jim rodili stvůry a nemocné děti a vnoučata, at i na dále mlčí! Pak už bude pozdě!
Sdílíte tuto realitu a oprávněné obavy spolu s 3/4 normálně myslících lidí, kteří jsou nejen z těchto zdravotních důvodů proti radaru?
Díky za Vaši statečnost a morální odvahu, že jste vyjel do boje proti rádoby odborníkům typu páně Klvani, Grygara a spol., kteří si evidentně nevidí ani na špičku nosu, natož aby mohli odborně celou věc posoudit. Přeji Vám i celému tomuto národu svobodu, pokoj, mír a slunce v duši a proto stop zradaru! S úctou Gábina
ODPOVĚD | 18:42
Zdravím Vás Gabrielo, nejprve dovolte poopravit Vaše představy o radarech. Těch je mnoho druhů, které se liší svým využitím, účelem, výkonem a vlnovou délkou elektromagnetického signálu. Většina radarů je úplně nebo téměř úplně neškodná. Pokud se jedná o vojenské sledovací a naváděcí radary, jako je ten diskutovaný XBR radar, který by rády USA umístily u nás, tak jeho vlnová délka je neškodná – tedy energie fononu té elmg. vlny. Nemyslím si, že nemoci, o kterých tu mluvíte, by měly být důsledkem jeho činnosti. Co však je pro obyvatelstvo velice závažné jsou možné vyzařovací výkony takového radaru v pulzním režimu. O těch se doposud záměrně téměř nemluvilo a údaje, které v tomto ohledu předložila vláda, jsou velice zavádějící. Ty vyzařovací výkony by mohly a nejspíše budou mnohonásobně překračovat mez stanovenou státními zdravotními předpisy (10.000 W/m2 v libovolně krátkém okamžiku). Je tu tedy možné nebezpečí ohřátí biologické hmoty – tedy i kůže člověka, stejně jako v mikrovlnce. Slova plavkyně Y.Hlaváčové nemohu potvrdit, ale já jsem začínal po vysoké právě v ústavu, kde se vyvíjely reflexní klystrony a magnetrony pro radary vojenského využití a my jako pracovníci jsme brali zvláštní příplatek za práci se zdraví ohrožujícím zařízením. A výkony radarů pro tehdejší voj. účely se s XBR radarem nemohou vůbec srovnávat!
Rozlišoval bych mezi p. Klvaňou a mým kolegou z ústavu Dr. Grygarem. Ten vycházel z tehdy Vládou a Ministerstvem obrany uveřejněných údajů a věřím, že by dnes již na svých vývodech tak netrval.
OTÁZKA | Gabriela
Krásný den, milý akademiku Petře Pokorný,
neodolala jsem, abych Vám položila druhou otázku, protože přítomnost akademických vědců v diskusi proti radaru je obrovsky cenná pro informovanost celé veřejnosti.
Za radarem, ve kterém vidí lidé jeden velký kšeft mocných, se rýsuje ještě další závažný důvod proč tu radar nesmí nikdy stát.
Přítomnost radaru vzbuzuje tak akorát naděje na 3. světovou nukleární válku, což je vůbec první a hlavní důvod. To je prostě bez diskuse. Proto, aby to bylo jaksi pro nás všechny stravitelnější, tak nám mocní tohoto světa mažou med kolem pusy a jako grandiózní úplatek nabízí jakýsi obrovský kšeft ve formě pofidérního rozvoje vědeckého výzkumu. Takže přeloženo, podtrženo. Radar tu bude stát výměnou za to, že budeme američanům sloužit jako velmi vhodná kolonie a laboratoř pokusných králíků pro americké zájmy a dalších mocných tohoto světa. Můžeme se tedy těšit na vymývání mozků v americkém stylu, spojeným s infiltrací a napojením na nejrůznější tajné spolky a čilý dovoz dalších neprůhledných tajných lóží, jako jsou např. ta nechvalně známá a v historii i současnosti velmi "profláklá" zednářská lóže ve velkém stylu a potažmo se dočkat duchovního marasmu celého národa, podobně jako se to evidentně děje tam za Velkou louží, pokud se budeme s těmito temnými spolky paktovat ve velkém?
Můžete mi na tuto otázku odpovědět jako seriózní vědec, který má své vlastní názory a nebojí se říkat je veřejně a jako člověk, který narozdíl od výše uvedených pánů akademiků, není vůbec vhodný adept na brainwashing? Díky za odpověď.
Na protest vůči shora uvedeným skutečnostem prohlašuji, že se zítra připojuji k celosvětové hladovce o vodě a budu ji držet tak dlouho, jak to jenom půjde, tzn. časově tuto dlouhodobou hladovku předem neomezuji. Pro své vlastní svědomí a pro svůj klid na duši, že jsem pro to uděla vše co je v mých silách. Zítřejší den také obětuji soukromé a téměř nepřetržité meditaci na odlehlém místě za mír, a hlavně za to, aby tu radar nebyl. S úctou posílám všeobjímající lásku všem lidem dobré vůle. Zdraví vás všechny Gabriela Herjtmánková
ODPOVĚD | 18:43
Ještě jednou zdravím Gabrielo, souhlasím s Vámi, že je tu snaha vojenské mašinérie USA ovlivnit určitou skupinu občanů, tu, co trochu více vidí do principu a technologie takovýchto radarů a zkoušejí je nalákat. Nejprve to udělalo Ministerstvo zahr. věcí na podzim loňského roku a když se to nesetkalo s úplným nadšením u vědců, etablovala se na naší půdě určitá zprostředkovatelská firma USA, která vědcům nabízí vědeckou spolupráci. A každý ať si udělá svůj obrázek, proč až teď? Neodsuzujte naše vědce – musí bojovat o každou korunu na přístroje, provoz laboratoří a kdyby měli platy srovnatelné třeba s umělci, nebo právníky, asi by mluvili otevřeněji.
Zdravím Vás, a přeji k zítřku dost odvahy, sil a hezký den.
OTÁZKA | Marie Macháňová
Vážený pane Pokorný,
velmi mě povzbuzuje, že stále existují čestní, vzdělaní, prozíraví, nesobečtí a stateční lidé, kteří mají odvahu říkat nahlas a veřejně svoje názory. Proto si velice vážím Vaší účasti v protestní hladovce a možnosti položit Vám otázky. Mé otázky jsou:
1/ Pokud by došlo k postavení voj.radaru v ČR, co by záření z radaru způsobovalo lidem, přírodě a co a jak by ještě bylo zářením ovlivněno?
2/ Co si myslíte o americkém projektu hvězdných válek?
3/ Myslíte si, že by nějaká vláda USA chtěla mít na území svého státu cizí vojenskou základnu?
4/ Vláda USA připouští možnost tzv. preventivní války. Co si o takové možnosti myslíte?
5/ Co je podle Vás úlohou vlády jakékoli země?
6/ Co je podle Vás cílem a smyslem lidského života?
7/ Téměř 3/4 obyvatel ČR nechce v naší zemi žádnou cizí vojenskou základnu. Jak je podle Vás možné zabránit postavení amer.voj.základny? Čím lze přesvědčit ministry, poslance a senátory v ČR? Co byste doporučil nám cca 70% občanů, kteří jsme proti radaru?
Děkuji Vám za Vaše Odpovědi.
Přeji Vám mnoho radosti, pohody, síly, odvahy a optimismu.
ODPOVĚD | 18:45
Vážená paní Marie, děkuji za Vaše moc milá slova. Zde nejde ani tak o odvahu říkat své názory, jako o skutečnost, že je nám vnucováno něco, co nechce převážná většina občanů a co je především cizí a velmi nebezpečné z hlediska bezpečnosti naší vlasti a obyvatelstva. Pokusím se odpovědět na Vaše otázky:
1) co se týče radaru – má odpověď je stejná jako paní nebo slečně Gabriele.
2) „hvězdné války“ jsou snahou USA získat převahu nad ostatními velmocemi jak na Zemi, tak i v blízkém kosmickém prostoru tak, aby jim to umožňovalo diktovat svou vůli, mít možnost neomezeně čerpat suroviny na cizích územích a s tím stanovit i prodejní a hlavně nákupní ceny surovin a do budoucna díky technologické převaze zamezit změně toho stavu.
3) Samozřejmě, že ne. Příklad z počátku 60-tých let umístění ruských raket na Kubě.
4) Budou to moci uskutečnit jen, pokud by jim ten protiraketový deštník začal fungovat a především, pokud by měly záruku, že nakonec nedojde k protiúderům na jejich vlastní území. Proto staví základny mimo svůj kontinent, aby se v krajním případě válka odehrávala jinde a ne u nich.
5) Vláda má řídit chod státu, jeho ekonomiku, ale především vykonávat vůli voličů dle mandátu, který ji občané dali. A co by měla hlavně, nepřehlížet přání většiny občanů – např. odmítnutí radaru.
6) To je spíše filozofická otázka.
7) Pokračovat dál v akcích proti radaru a ve svém okolí působit na lidi tak, aby pokud možno přestali být k radaru lhostejní.
Přeji hezký den.
OTÁZKA | Fanda Radarovič Radarov
Kolik pacifistů zastavilo Hytlera ? Možná, že nějaký vědec za tímto účelem snad i něco vypočítal ! Domníváte se že potenciální agresory zastaví mávání olivovou ratolestí spíš ,než odstrašující síla??
Věříte Islamistům a Imperiálnímu Rusku ???
ODPOVĚD | 18:46
Dobrý den. Nějak Vám z toho seznamu vypadl stát, který vedl absolutně nejvíce válečných a politicko-ekonomických agresí po II. světové válce – USA. Plnou důvěru nemám ani k islamistům, Rusku, ale také ne USA! Ty první dva si u nás nevynucují stavbu radaru s vojenskou posádkou a proti vůli většiny našich občanů. Doporučuji Vám něco si přečíst o radaru XBR a jeho vlastnostech, účelu a možném využití. Možná pochopíte, proč ho nechtít. Nás by nechránil a pak tedy, proč by u nás měl stát? Jen jako vábnička odvety. Měl jste se dívat v září 2006 na TV programu „SPECTRUM“ na americký pořad o vývoji voj. letadel po II. svět. válce a poslechnout si slova velitele americké 1.letky t.zv. neviditelných bombardérů: „tato technologie nám dovoluje zasadit prvý zdrcující úder komukoliv a kdekoliv na světě a bezpečně beze ztrát se vrátit domů“. Ale taková filozofie mluví dostatečně i k prostému člověku a mrazí!
OTÁZKA | Marie
Vážený pane Pokorný,
přijde mi divné, že posudek o činnosti radaru vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo obrany. Vy věříte, že jsou objektivní?
Myslíte si, že nezávislá komise složená z odborníků, by došla ke stejnému závěru?
ODPOVĚD | 19:01
Ministerstvo obrany vycházelo nejspíše z údajů, které mu předložila americká strana. A protože se má jednat o velice důležité a tajné zařízení, je jasné, že údaje nebudou dostatečné. Spíše naopak. Zvláště, když se radar snaží USA u nás prosadit za každou cenu. Ministerstvo zdravotnictví nejspíše pracovalo s tím co mu bylo předloženo od MO.
Kdybych věřil, že jsou objektivní, tak si tu s Vámi nejspíše nepíši a rozhodně ne o radaru. Jelikož jsem byl jedním z prvních, kdo vypracoval odhady vlastností XBR radaru USA již koncem srpna loňského roku a se mnou je již aktivně zapojená celá řada vědců, radarových a vojensko-technických pracovníků, je dost materiálu na objektivní posouzení. Ale jistě víte, že uveřejnění našich závěrů v "našich" sdělovacích prostředcích je téměř nemožné. Jistě jste to embargo na informace viděla po celou dobu, kdy se o radrau USa u nás mluví.
OTÁZKA | Marie
Vážený pane Pokorný,
přijde mi divné, že posudek na radar vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo obrany.
Myslíte si, že nezávislá odborná komise by došla ke stejnému posudku?
ODPOVĚD | 19:02
Vážená Marie: viz předchozí odpověď. Příjemný podvečer.
OTÁZKA | Michal Skořepka
Dobrý den, je pravda, že může být radar požit i jako útočná zbraň, třeba tím, že se zvýší výkon radaru a bude tak schopen vyvinout silný proud, který může zasáhnout a poškodit cíle v obrovské vzdálenosti? Díky za odpověď a mějte se hezky.
ODPOVĚD | 19:19
Vážený Michale, děkuji Vám za tuto otázku. Ta je velice důležitá. Diskutovaný radar (XBR) umožňuje použití opravdu obrovských energií. Je to dáno jednak jeho parametry, konstrukcí antény a jejím ziskem, počtem možných emitorů a jejich chlazení ( v poslední době již dosahují vysílacích výkonů experimentálně 120 až 150W na emitor a zadání americké vlády je dosáhnout 500 - 1000W). A takovýchto emitorů by mělo v radaru být až kolem 80.000. Co je však nejpodstatnější, je skutečnost, že se jedná o pulzní radar. A zde záleží hlavně na šířce pulzu a šířce periody (duty cycle). Pokud by se šířka pulzu pohybovala v oblasti mikrosekund, pak by vysílaný výkon byl enormě velký. Nejde zde o proud (i když pochopitelně by se mohl v cíli generovat), ale o hustotu výkonu, která při dopadu na cíl by byla schopna vyvinout vysoké teploty. Tím by mohlo dojít k vážnému poškození, nebo dokonce vypaření cíle. A samozřejmě elektromagnetická vlna má svou hybnost a je tedy možné, že by mohlo dojít k silným impulsním efektům. Je tedy zcela jasné, že v budoucnosti a to možná nedaleké, by bylo možno využít takovýto radar jako elmg. zbraň.
Přeji hezký večer.