Svět bez válek a násilí

Prohlížíte si archiv stránek Nenásilí.cz, které se již neudržují.

Na činnost hnutí Nenásilí navazuje mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí.
Aktuální zprávy najdete na: www.svetbezvalek.cz.

Dokument Světového pochodu

Online s Jakubem Patočkou

Jakub Patočka je šéfredaktorem Literárních novin a ekologickým aktivistou. Společně s Janem Beránkem založil v roce 1989 Hnutí DUHA, v letech 2003–2005 spolu vedli českou Stranu zelených, za niž Patočka v roce 2004 kandidoval na prvním místě kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu.

Jakub Patočka převzal hladovkovou štafetu ve středu 11.6.2008 a na online chatu odpovídal na vaše dotazy.


položených otázek: 10
Položené dotazy
OTÁZKA | Jitusta
I když je to velice nezdravé tak vám vcelice mooooc děkuji že to pro nás děláte, že nám pomáháte zabránit Americké základně v ČR.
ODPOVĚD | 19:15
Dobrý večer, děkuji. Jednodenní hladovka je myslím spíše zdravotní, než nezdravá. Poděkování tedy spíše patří spíše Janům Bednářovi a Tamášovi, jejichž pozvání jsem rád přijal.
OTÁZKA | Marie Macháňová
Dobrý den, velmi si vážím Vaší osobní účasti v protestu proti záměru postavit v ČR cizí vojenskou základnu.
Předpokládám, že tak činíte z důvodu, aby se nezvyšovalo zbrojení, aby se nevytvářela atmosféra studené války, aby se nezvyšovalo riziko vzniku ozbrojených konfliktů a válek - tedy že JEDNOZNAČNĚ JSTE PRO PODPORU A VYTVÁŘENÍ SVĚTOVÉHO MÍRU.
Z daní mnoha lidí jsou vyplýtvány miliardy peněz na neužitečné a škodlivé zbrojení. V každé zemi je velký počet lidí, kteří ačkoli řádně pracují, dostávájí nízké platy a tudíž MAJÍ NÍZKOU ŽIVOTNÍ ÚROVEŃ.
Ovšem vlády tvrdí, že na zvýšení platů nemohou,ale ve skutečnosti peníze přidat nechtějí. Když se sníží výdaje na zbrojení, budou peníze do potřebnějších oblastí - školství, zdravotnictví, kultura atd.
VELMI ZÁLEŽÍ NA TOM, CO JE PRO VLÁDU SKUTEČNOU PRIORITOU: PODPOROVAT ZVYŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ LIDÍ nebo PODPOROVAT ZBROJENÍ?
Záměr postavit v ČR další a navíc cizí vojenskou základnu je vyjádřením zaslepenosti, sobectví a bezohlednosti.
Na těchto stránkách - tedy www.nenasili.cz je vidoezáznam pana Ing.Milana Hlobila, radiolokačního experta, který odůvodněně varuje před škodlivými účinky radaru.
Co dalšího konkrétního budete dělat, ABY K POSTAVENÍ CIZÍ VOJENSKÉ ZÁKLADNY V ČR NEDOŠLO? CHCETE A DOKÁŽETE PŘESVĚDČIT ČLENY STRANY ZELENÝCH, KTEŘÍ JSOU NYNÍ V PARLAMENTU A VE VLÁDĚ, ABY STAVBU NEPODPOŘILI?
Přeji Vám radost, odvahu a optimismus.
ODPOVĚD | 19:20
Děkuji. Jsem novinář. V Literárních novinách se dlouhodobě snažíme prolamovat informační blokádu českých médií a o radaru psát jinak, než je u nás běžné. V tom budeme pokračovat. Členy Strany zelených v parlamentu a ve vládě přesvědčit nedokážu, neboť se domnívám, že až na pár výjimek jsou pro ně funkce, v nichž se ocitli, důležitější, než kterákoli součást zeleného programu, ba dokonce než jejich program celý.
OTÁZKA | Ondřej Hetmánek
Dobrý den,
proč jste po prohraných hlasováních ve Straně zelených z ní odešel? Proč jste dál zevnitř SZ nesnažil demokraticky tvořit její politiku? Uvědomujete si, že štěpíte už tak slabé zelené hnutí(vzhledem k založení další SZ)? Váš postup nechápu, vyznívá v tom smyslu, že akceptujete pouze osobní moc. V SZ je většina lidí proti oportunismu a bezpáteřnosti současného vedení, je jen otázkou času kdy se to projeví. Myslím, že bylo předčasné házet flintu do žita.
ODPOVĚD | 19:28
Dobrý den, Ze Strany zelených jsem neodešel po prohraných hlasováních. Důvodů k mému odchodu bylo více, prvořadé byly důvody rodinné. Na jakoukoli veřejnou činnost mám méně času a rozhodl jsem se na první místo postavit svou práci novináře. Nechtěl jsem se, byť jen pasivním členstvím ve Straně zelených, podílet na legitimizaci její politiky, jejíž programovou bezcharakternost jsem myslím přesně předvídal již před volbami 2006. Budu rád, pokud by se projevilo, že většina lidí v SZ je proti bezpáteřnosti současného vedení, i když si nemyslím, že tomu tak je. Flintu do žita nikdy neházím, jen se snažím svou energii vynakládat účelně -- tam, kde to má smysl.
OTÁZKA | Miroslav Lazárik
Dobrý den.Nepřipomínají vám nynější události rok 1968?Vládní představitele nezajímá názor lidí a opět si zvou cizí vojska.
ODPOVĚD | 19:31
Myslím, že je to velmi zjednodušená paralela. Především v roce 1968 nezvali vojska vládní představitelé, ti naopak byli vojsky uneseni. Názory lidí tehdy vládní představitele zajímaly a veřejnost za nimi většinově stála. Jen její důvěru tehdejší vedení vesměs zklamalo. Současná vláda naopak nezve cizí vojska k okupaci. Přesto se domnívám, že česká vláda v roce 1968 hájila zájmy veřejnosti lépe než ta současná.
OTÁZKA | Marie Macháňová
Ještě se chci zeptat, jestli jste podepsal online petici a jestli k tomu vyzvete své přátele, příbuzné, spolupracovníky, kamarády apod. ?
ODPOVĚD | 19:31
Ano.
OTÁZKA | El Carlos
Dobrý den,
otázky obecně pro Hnutí proti radaru:
Kde se můžu přesvědčit, že proti radaru v brdech je 70 procent občanů České republiky? podle mých informací je Pro radar 85 procent občanů ČR a 5 procent proti, zbytek neví(zdroj: můj osobní průzkum na fakultě elektrotechnické a Jaderně fyzikální a ve stanicích Metra A v minulém týdnu).
Jaké je vzdělání vaše a ostatních aktivistů proti radaru, popř. tituly, nebo jména vystudovaných škol. Děkuji
ODPOVĚD | 19:34
Váš osobní průzkum není průzkum, ale anketa. Průzkum se používá tehdy, když chcete mínění veřejnosti opravdu zjistit, anketa tehdy, když si chcete shromáždit různé možné názory nebo určitý názor ilustrovat. O tom, že rozhodná většina české veřejnosti je proti radaru sice nepochybuji, nicméně souhlasím s Vámi v tom, že by bylo nejlepší zjistit to nezpochybnitelně, čili v referendu. Vystudoval jsem sociologii.
OTÁZKA | Gabrielle
Krásný den, vážený a milý šéfredaktore Jakube Patočko, další světélko na nebi naší současné žurnalistiky.
Prosím nevšímejte si "El Carlose", pravděpodobně velmi dobře placeného tajného agenta dnešních mocipánů. Jeho výrazový rejstřík napovídá, že on sám asi vystudoval minimálně dvě vysoké školy. Vysokou Hnojařskou a Vysoku Mafiánskou. Takovéto zatím ještě nerozvinuté a poněkud zvláštní duše je nejlépe ignorovat, protože o žádný dialog a rozumné argumenty nestojí. Zřejmě tomuto pánovi také uniklo nespočetné množství průzkumů veřejného mínění od nejrozmanitějších nezávislých agentur, které mluvily vpodstatě o tomtéž. Procenta se vždy pohybovala někde od 65% až k 70 % odpůrců, o zbytek se dělili nerozhodnutí s příznivci. Ale tak už to s těmito týpky, které vidí jenom to co sami chtějí na světě chodí.
1. otázka: proč myslíte, že jsou média a zvláště ta veřejnoprávní tak šedivá a nevýrazná, jak o nich trefně poznamenal novinář Jeroným Janeček? Máme si to vyložit tak, že vlastníci a editoři jsou v podstatě novodobí cenzoři, kteří propustí jenom takové informace, které sami chtějí a potřebují? Vidíte nějakou cestu jak pomoci nezávislosti a svobodnému projevu pro řadu jistě kvalitních a schopných novinářů, moderátorů, zpravodajů a dokumentaristů? Cítíte se Vy osobně ve své profesi naprosto svobodný a myslíte si, že se cítí svobodně i všichni kolegové novináři Literárních novin?
2. Jaké hlavní důvody Vás osobně přiměly k veřejnému hladovění proti radaru?
Přeji hodně svobody a otevřeného obzoru na nebe plné hvězd. Nějaké jsem zahlédla i ve Vašich očích. S úctou Gábina
ODPOVĚD | 19:48
1. Myslím, že veřejnoprávní média jsou nevýrazná, protože se nepodařilo zbavit je závislosti na politických stranách. Rady jsou jmenovány stranami a bohužel většina členů rad je stranám pak poplatná. Potom i vedení těchto institucí je krotší a opatrnější. Pak tu máme jako další faktor peoplemetry, takže veřejnoprávní média, ač by nemusela, se přizpůsobují celkovému trendu banalizace. Komerční audiovizuální média udělají cokoli pro zisk a jdou v tomto ohledu cestou nejmenšího odporu. Deníky jsou komerční všechny a jejich primární motivací je rovněž zisk, nikoli péče o kvalitu obsahu. Přitom přímá úměra mezi kvalitou obsahu a ziskem samozřejmě není. Dnes mezi českými deníky, jako by existovala nepsaná dohoda, že si navzájem nebudou konkurovat kvalitou, ta totiž stojí poměrně hodně peněz v kvlitní novinářské práci. Na té se šetří všude. Změna stavu není jednoduchá, ale ne nemožná. Nutné jsou politické kroky, které prostor pro kvalitní média jak veřejnoprávní audiovizuální, tak tištěná, rozšíří.

Osobně se svobodný ve své profesi cítím, kolegů v práci se zeptám.

2. Hlavní důvody jsou dva: Jan Bednář a Jan Tamáš mne o to požádali. S jejich požadavky souhlasím.
OTÁZKA | Gabrielle
Tak vida, první příspěvek od "sympaťáka" El Carlose z prostředí galérky s typicky "chlíváckým" vyjadřováním byl už smazán. Tak to mě těší. Na ten jeho první příspěvek se nedalo vůbec koukat, natož ho číst. Ten druhý jeho příspěvek, který tam zůstal se už dá v klidu a míru přežít. Využiji tedy prostoru pro další zvědavou a možná trochu ošemetnou otázku...
Vážený a milý šéfredaktore Jakube Patočko, vzhledem k tomu, že se angažujete také v ekologickém hnutí, možná něco málo víte i o fungování základny v Libavé. Je opravdu jenom česká, a je opravdu jenom naše? Jak moc, či málo je vtažena do hry mocných a jak moc, či málo je škodlivá pro životní prostředí? Víte alespoň něco málo o této problematice? Viz dotaz od tazatele Míši, na který zatím nikdo z dotazovaných nenašel žádnou odpověď a nerada bych, aby tento příspěvek do diskuse zapadl do kategorie nezodpovězených otázek.
...Víte, že armáda ČR v r.1993 pro své účely postavila v Újezdě u Uničova /poblíž VVP Libavá/ v okr.Olomouc radioelektronickou monitorovací základnu,která má dosah cca 6000 km a slouží již 15 let
USA a NATO.Má dosah od sever. pólu po Středozem.moře,Ural a až
Irak a Irán.Informace dodává prostř.družic do Colorado Springs na voj.letec.základnu Falcon.Zprac.informace jsou opět přenášeny na
na vyhodnocovací pracoviště US army na ostrovech Diego Garcia a
Ascension v Indickém a Atl.oceánu- a bombardéry i s atom.zbraněmi
mohou startovat! Není stavba radaru se stejnými parametry v Brdech
opět jen zamaskování okupace ČR / skrytě jako \"úklid\"dvojčat WWO pro možnost boje proti terorismu ve světě/ ?
Děkuji...
ODPOVĚD | 19:51
Děkuji i za druhou otázku. O provozu Libavé ovšem bohužel takřka nic nevím, takže nemohu odpovědět.
OTÁZKA | Růžena Janochová
Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat když tolik lidí v republice nesouhlasí s radarem proč si poslanci dělají co chtějí!!! Je přece demokracie, proč nenechaj obyvatelstvo hlasovat a at my rozhodneme. Ne poslanci, protože jim amerika za to něco slibuje!
ODPOVĚD | 19:57
Dobrý den, obávám se, že ne všichni poslanci, nýbrž těsná, ve skutečnosti nejtěsnější, většina poslanců ignoruje volání po referendu, protože se obává, že by jeho výsledek byl opačný, než si přejí. Není to příliš demokratické, jde to dokonce proti duchu ústavy, ale čistě technicky vzato je takový postup možný. Nic naplat, asi nezbývá než zvolit jiné poslance, kteří zákon o obecném referendu schválí. Kdyby důsledkem hnutí proti radaru nebylo nic jiného než fakt, že se v referendu začne u nás rozhodovat běžně, byla by to jeho obrovská zásluha, bez ohledu na to, jak dopadne samo snažení zbudování radaru zastavit.
OTÁZKA | Miloš
Pane Patočko proč myslíte, že čeští zelení jsou v otázce radaru tak váhaví, ve srovnání s evropskými zelenými stranami by se dalo říci, že jsou téměř na druhém břehu?
ODPOVĚD | 20:03
Protože čeští zelení ve své podstatě nejsou stranou, která by organicky vyrostla na zeleném programu, ale stranou, která z velké části pokračuje v tradici českých liberálních stran: ODA, US, ED. Bohužel si tím chystá rovněž stejný konec.

Přesto nezbývá než se snažit na tomto tématu Stranu zelených alespoň štěpit a nutit ji, aby k evropskému zelenému programu byli aspoň někteří z jejích poslanců nich loajální. Právě někteří z poslanců Strany zelených by mohli podmínit vyhlášením referenda k radaru svou další podporu vládní koalici. Jeví se mi to nyní jako nejnadějnější cesta jak jeho zbudování zabránit.

Děkuji za všechny dotazy a přeji všem příjemný večer.